הטקס בשדה בוקר, היום
צילום: לע"מ

נתניהו: "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם עם איראן"

ריבלין בטקס לזכר מותו של דוד בן גוריון: אם לא נבין שהמאבק ליציאה מהמשבר הוא מאבק של כולנו, כל הקבוצות בחברה הישראלית, יהיה לנו קשה להתגבר עליו • פעילי מחאה קיימו טקסט אלטרנטיבי, נכדו של בן גוריון: הייתי מצטרף אליכם
אסף פוזיילוב
22 בנובמבר 2020
15:10
עודכן ב 16:01

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום (ראשון) בנאום בטקס אזכרה ממלכתי לראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון במלאת 47 שנים למותו להסכם הגרעין עם איראן: ברמיזה לנשיא הנבחר בארה"ב ג'ו ביידן הוא אמר כי "אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם". בצמתים בדרך לקברו של בן גוריון בשדה בוקר נתלו שלטי מחאה נגד נתניהו, שבהם נכתב "הזקן מתהפך בקברו". 

הטקס בשדה בוקר

"לא נאפשר לאיראן וגרורותיה להתבסס ולפעול נגדנו", המשיך נתניהו. אסור לחזור להסכם הגרעין הקודם". לדבריו, "בזכות עמידתנו הנחרצת נגד ההתגרענות של איראן – ובזכות ההתנגדות שלנו להסכם הגרעין - מדינות ערביות רבות שינו מן היסוד את גישתן לישראל".

"קמים מנהיגים נועזים ופורצי דרך שמבינים את יתרונות השלום", הוסיף ראש הממשלה. "אם נמשיך בדרך חיזוק עוצמתנו וחיזוק הקשר עם העולם הערבי המתון נראה עוד מדינות ערביות שמרחיבות את מעגל השלום".

נתניהו התייחס גם לסערה האחרונה סביב מתקפת תומכיו על משפחת פרקש: "יש לישראל חופש ביטוי אבל גם לו יש גבולות: לא פוגעים בתחושת האובדן של משפחות שכולות, לא מימין ולא משמאל. השיח הציבורי צריך להיות נוקב אבל חייב לכבד סייגים כאלה".

נשיא המדינה ראובן ריבלין נאם בטקס ואמר: "רבים צריכים להשקיע אנרגיה כדי לצלוח כל יום בנפרד. זה אינו אופיה של האומה הזו. אם היינו חיים בלי סולדירות וממלכתיות מדינת ישראל הייתה נראית אחרת לגמרי. אם לא נבין שהמאבק ליציאה מהמשבר הוא מאבק של כל הקבוצות בחברה הישראלית יהיה לנו קשה יותר להתגבר עליו. גם הפעם נדע גם הפעם להתעלות ולהבטיח עתיד טוב יותר". 

שלט מחאה בדרך לשדה בוקר, היום

נוסף על המחאה בצמתים, כ-120 בני אדם השתתפו בשדה בוקר בטקס אלטרנטיבי לאזכרה הממלכתית. נכדו של בן גוריון, יריב בן אליעזר, אמר למוחים: "הגעתי מחוסר ברירה כי אני חייב להיות באזכרה לסבי. לכן לא יכולתי להצטרף אליכם".