גרנד פרי תל אביב בגודו - ינואר 2019
צילום: אי.אף.פי

איגוד הג'ודו נגד החלטת הוועד האולימפי לבטל את המענקים לזוכים באליפות אירופה

יממה אחרי זכיית פלצ'יק, יו"ר האיגוד משה פונטי: "הוועד לא הוציאו השנה כמעט כסף. אם הם לא יעשו זאת אחלק את המענקים מתקציב האיגוד". הוועד האולימפי: "כל הספורטאים בסגלים האולימפיים ממשיכים לקבל מלגות חודשיות מוגדלות ותמיכות. הדבר היחיד שהורד הוא תמריצים בעבור תחרויות המטרה"
ליאן וילדאו
22 בנובמבר 2020
16:45

באיגוד הג'ודו מביעים אכזבה מהחלטת הוועד האולימפי שלא לחלק השנה מענקי הישגים לספורטאים ולמאמנים שזכו במדליות באליפויות אירופה. זאת לאחר בשנים קודמות חולקו המענקים שהגיעו לעשרות אלפי שקלים. יו"ר האיגוד, משה פונטי, אמר היום (ראשון) לכאן חדשות כי מדובר בסכומים קטנים וכי אם יצטרך, יחלק את המענקים מתקציב איגודו.

לדברי פונטי המענקים האלה דרושים לספורטאים שמשקיעים כל כך הרבה מזמנם. "כמובן שזה לא כדורגל וכדורסל שהסכומים שם הרבה יותר גדולים מבג'ודו, אם ספורטאי שנותן את חייו ומתאמן כל היום וכל החודשים האלה לקראת אליפות אירופה וזוכה במדליית זהב, אני חושב שמן הראוי שיתנו לו את המענק הזה, כי מזה הוא חי ומתאמן בשקט. הוועד האולימפי קיבלו את המאה אחוז שלהם, זה לא שקיצצו להם בתקציב, זה נשאר אותו הדבר והם לא הוציאו השנה כסף כמעט. מן הראוי להכניס את היד לכיס ולתת את המענקים האלה. אם הם לא יעשו את זה, אני בטוח אעשה את זה. איגוד הג'ודו גם נפגע כלכלית כביכול, אבל אנחנו עומדים איתנים ואני מחזיק מעמד והכול בסדר".

פונטי הוסיף ואמר: "זה לא רק ספורטאי אחד, יש את אלוף אירופה פלצ'יק, סגן אלוף אירופה לבוגרים פליקר יש לנו 5-6 ספורטאים שזכו באליפויות אירופה לצעירים, שזה הכסף היחידי שיש להם. הם מחכים למענקים האלה משום שהם מתאמנים כל השנה כל כך קשה בשביל תחרות אחת בשנה שהיא אליפות אירופה. לבוא ולהוריד להם זה לא תירוץ, יש כסף, אני בטוח שיש כסף, אין דבר כזה אין כסף, במיוחד בסכומים הקטנים האלה".

מהוועד האולימפי בישראל נמסר בתגובה: "עם קיצוץ רוחבי של 25% בתקציב הוועד האולימפי בישראל ממשיכים כל הספורטאים בסגלים האולימפיים, בניגוד לעמיתיהם בספורט הישראלי, לקבל את המלגות החודשיות המוגדלות והתמיכות הרבות והמגוונות לשנה האולימפית גם ב-2021. אחריות תקציבית בארגון ציבורי אינה מילת גנאי, בוודאי בתקופת משבר במשק העולמי והישראלי. הדבר היחיד שהורד, בהמלצת היחידה לספורט הישגי ומנהלת הספורט ההישגי המשותפת למשרד התרבות והספורט והוועד האולימפי בישראל, הוא תמריצים בעבור תחרויות המטרה.

"נציין, כי במרבית ענפי הספורט, תחרויות המטרה ב-2020 בוטלו והועברו ל-2021. ההחלטה באה לשמור על אחידות בין הספורטאים. זה בהחלט סדר עדיפויות סביר, במיוחד לנוכח המספר הקטן של התחרויות השנה וביטול התחרות החשובה מכל המשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. הודעה על כך נמסרה לכל האיגודים ב-31.8.2020".

העימות הזה מגיע יממה לאחר זכייתו של הג'ודוקא הישראלי פיטר פלצ'יק במדליית הזהב באליפות אירופה בפראג, במשקל עד 100 קילוגרמים. פלצ'יק ניצח בגמר את האלוף המכהן ארמאן אדמיאן הרוסי. בעבר זכה פלצ'יק, המדורג שלישי בעולם, במדליית ארד באליפות אירופה ב-2018, והשנה זכה במדליית זהב בגרנד סלאם פריז.

תגיות:
ג'ודו