טנק צה"ל בגבול עזה
צילום: אהרון קרון, פלאש 90

צה"ל על אי יירוט הרקטות האחרונות מעזה: לא מדובר בטעות אנוש או בתקלה

ירי הטנק על עמדת תצפית לאחר שיגור הרקטה לאשקלון: תוצאה מאי הבנה בין המפקדים ברשת הקשר
רועי שרון
22 בנובמבר 2020
21:49
עודכן ב 22:39

צה"ל פרסם הערב (ראשון) כי מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, ומפקד מערך ההגנה האווירית, תת-אלוף רן כוכב סיירו ביחידות ההגנה האווירית. בפניהם הוצגו תחקירי האירועים במסגרתם נורו רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל ולא יורטו. ממצאי התחקיר מעלים כי בכל אירוע נמצאו מרכיבים טכניים ומבצעיים שונים שהשפיעו על כך שלא בוצע היירוט, אך לא מדובר בטעות אנוש או בתקלה במערכות הגילוי וההתרעה.

מפקד חיל האוויר ציין כי במקרים הללו "לא הגענו לתוצאה הסופית הנדרשת ולא עמדנו במשימה המצופה מאיתנו. נמשיך לתחקר במקצועיות, אך לא נתפשר על התוצאה הסופית בהגנה על אזרחי מדינת ישראל ונעשה את מירב המאמצים על מנת להמשיך ולהגן על שמי המדינה״.

כמו כן, צה"ל פרסם הערב פרטים ראשונים מתחקיר ירי הטנק לעבר עמדת תצפית של חמאס ברצועת עזה, לאחר ירי הרקטה לאשקלון אמש. מהתחקיר עולה כי הירי בוצע כתוצאה מאי הבנה בין המפקדים ברשת הקשר. בצה"ל עדיין מתחקרים את האירוע, ורואים את התקרית בחומרה. 

צה״ל תקף אמש יעדים של חמאס ברצועת עזה בתגובה לירי הרקטה אתמול, שנפלה בשטח מפעל מדרום לאשקלון. מטוסי ומסוקי קרב של חיל האוויר תקפו שני אתרים לייצור אמצעי לחימה רקטיים, תשתיות תת קרקעיות ומתחם אימונים צבאי של הכוח הימי של חמאס. בהודעת צה"ל צוין כי "מוקדם יותר הלילה תקף טנק עמדה צבאית של חמאס, האירוע ייבדק".