ליאל קייזר

כשהפוליטיקאים רבים וכולם מפסידים: למה יש 2 גופים להכשרות מקצועיות?

אחרי תשעה חודשים ומאות אלפי מובטלים, הממשלה אישרה מסלול להכשרות מקצועיות. אז למה עכשיו יש שניים כאלה? כי שר האוצר ושר הרווחה התקוטטו על תקציבים ותחומי אחריות, ובמקום גוף אחד שירכז את הטיפול במחפשי העבודה, יהיו לנו שני גופים עם כפל בירוקרטיה
ליאל קייזר, פרשנות
22 בנובמבר 2020
22:18

‫לא יודעת אם שמעתם ‫אבל היום, ממש היום, ‫רק תשעה חודשים ‫אחרי שפרץ משבר הקורונה – ‫הממשלה אישרה סוף סוף הקמה ‫של גוף שיעסוק בהכשרות מקצועיות. לקח לה רק תשעה חודשים ‫מרגע שהמשבר הזה פרץ. ‫בקטנה. ‫

הרציונל של העניין הזה פשוט – ‫יש מאות אלפי ישראלים ‫שאיבדו את העבודה שלהם ‫מאז שהמשבר הזה פרץ. ‫חלק גדול מהם מתקשה מאוד ‫לחזור למקום העבודה הקודם שלו, לכן המדינה רוצה לעזור להם ‫לעשות הסבה מקצועית. ‫זה לא רעיון חדש. ‫הממשלה חשבה על זה כבר לפני חודשים, ‫והקצתה לטובת העניין מאות מיליוני שקלים, ‫אבל לא הוציאה אפילו שקל אחד ‫בגלל פוליטיקה קטנה ומלחמות אגו. 

‫בימים רגילים, לפני הקורונה, ‫מי שאחראי על הכשרות מקצועיות ‫הוא משרד העבודה והרווחה. ‫אבל אז פרץ המשבר ושר האוצר ישראל כ"ץ ‫רצה שהעניין הזה יטופל במשרד שלו. ‫אז את החודשים האחרונים שר הרווחה ושר האוצר ‫הקדישו למריבות ביניהם – ‫מי יהיה הכוהן הגדול ‫של ההכשרות המקצועיות? ‫מי יזכה להיות זה שמוציא ‫הודעות לעיתונות על מסלולי הכשרה? ‫מי יחגוג במסיבות עיתונאים?

המציאות מלמדת שכשיותר ‫מגוף אחד אחראי לטפל כאן במשהו, ‫המשמעות היא בדרך כלל ‫שאף אחד לא מטפל בו

‫היום העניין הזה סוף סוף הוכרע. ‫מה הפתרון? ‫למה שרק אחד מהשניים ייהנה? ‫יהיו הכשרות מקצועיות ‫גם במשרד העבודה והרווחה ‫וגם במשרד האוצר. למה אני לא נשמעת כל כך נלהבת? ‫זה בגלל שהמציאות מלמדת שכשיותר ‫מגוף אחד אחראי לטפל כאן במשהו ‫המשמעות, היא בדרך כלל ‫שאף אחד לא מטפל בו. ‫כפל גופים זה בדרך כלל אומר ‫כפל בירוקרטיה, כפל כאב ראש ‫כפל ג'ובים והרבה פחות ‫עזרה לאזרח הקטן. 

‫אז בשורה התחתונה, שר העבודה ‫והרווחה איציק שמולי קיבל ‫ושר האוצר ישראל כ"ץ קיבל ‫ולמי לא נשאר? ‫למאות אלפי מובטלים ישראלים ‫שיצטרכו לשבור את הראש ‫למי לעזאזל הולכים ‫כדי שיעזרו להם לחזור לעבודה?