-
צילום: Pixabay

תשושים וחרדים: כך חוזרים המורים אל ספסל הלימודים

מחקר של אוניברסיטת תל אביב בדק את החוסן הנפשי של אנשי חינוך לפני ובעיצומו של משבר קורונה, ומצביע על התגברות תחושות של תסכול, שחיקה, תשישות והגשמה עצמית נמוכה. ויש גם פתרון - מורים שעברו סדנאות להתמודדות עם לחץ וחרדה דיווחו על מגמות הפוכות
לירן כוג'הינוף
23 בנובמבר 2020
07:48

מחר יחזרו תלמידי כיתות ה'-ו' לבתי הספר, אבל איזה מורים הם יקבלו? מחקר של אוניברסיטת תל אביב בדק את החוסן הנפשי של מורים לפני ובעיצומו של משבר קורונה, ומצביע על התגברות תחושות של תסכול, שחיקה, תשישות והגשמה עצמית נמוכה. בראש המחקר עמד ד"ר שחר לב-ארי, ראש החוג לקידום הבריאות בפקולטה לרפואה. הבוקר (שני) הוא הזהיר בכאן רשת ב: "לצערי, משרד החינוך לא עושה מספיק, דווקא בתקופה הזו חייבים לתת דגש על הרווחה הנפשית של המורים". 

"תוצאות המחקר הראו שבמשך שנת הלימודים, עם התגברות המשבר, רמת השחיקה של המורים עלתה", אמר ד"ר לב-ארי. "הרגשות השליליים עלו, שביעות הרצון מהחיים ורמות החוסן של המורים ירדו לאורך שנת הלימודים". לשחיקה הגוברת השלכות ישירות על איכות ההוראה. מורים דיווחו שהם סובלים יותר מסטרס בכיתה ופחות קשובים לתלמידים. נוסף על כך, ישנה פגיעה בריאותית ונפשית בחייהם.

המחקר אף מעלה פיתרון אפשרי למצב - מתן כלים להתמודדות עם לחץ וחרדה. החוקרים ליוו שתי קבוצות של אנשי חינוך במרכז הארץ, כשלאחת מהן ניתנו סדנאות וכלים לקידום הבריאות האישית, הפגת לחצים וחיזוק החוסן המנטלי. המורים בקבוצה זו דיווחו בזמן המשבר על עלייה ביכולת ההתמודדת שלהם, חיבור לעבודה ותחושת משמעות והישגיות גבוהה יותר.