הרמטכ"ל אביב כוכבי
צילום: פלאש 90

המפגש בסעודיה: המזכיר הצבאי התלווה לנסיעה - הרמטכ"ל לא ידע

הוול סטריט ג'ורנל: נתניהו ובן סלמאן דנו בנורמליזציה ובאיראן • בכיר אמריקני אמר כי המטרה ארוכת הטווח היא שמדינות נוספות יכירו בישראל כמדינה ריבונית • גורם ישראלי לכאן חדשות: ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, והמזכיר הצבאי של רה"מ היו במשלחת
כתבי כאן חדשות
23 בנובמבר 2020
13:08
עודכן ב 18:47

גורם ישראלי אמר היום (שני) לכאן חדשות כי ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה תא"ל אבי בלוט, היו במשלחת לערב הסעודית עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. מלשכת רה"מ לא נמסרה התייחסות עד לשעה זו. בלוט התלווה לנסיעה ללא ידיעת הרמטכ"ל אביב כוכבי. 

יועץ סעודי בכיר אמר היום לוול סטריט ג'ורנל כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דן בפגישתו עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן בנושא הנורמליזציה בין המדינות ובנושא האיום האיראני. על פי הגורם, בפגישה לא הושגו הסכמים מהותיים. לדברי שני יועצי ממשלת סעודיה, פגישתם הידועה הראשונה ובתוך דחיפה אמריקנית לנורמליזציה של הקשרים בין האויבים הוותיקים נמשכה מספר שעות. עם זאת, שר החוץ הסעודי הכחיש את הפגישה בין ראש הממשלה נתניהו ליורש העצר הסעודי במהלך ביקורו של פומפאו. 

היום שאחרי טראמפ: השאלה שמטרידה את המנהיגים במזרח התיכון | פרשנות, רועי קייס

תת שר החוץ האמריקני לעניינים מדיניים וצבאיים, רנה קלארק קופר, אמר בתדרוך לעיתונאים ישראלים כי המטרה ארוכת הטווח היא שמדינות נוספות יכירו בישראל כמדינה ריבונית, והשיחות כל הזמן נמשכות. לדבריו, כל הזמן יש דיונים במדינות ערביות נוספות על נורמליזציה עם ישראל, ריאד זה מקום שמחפש לעשות רפורמה.

גורם ישראלי אישר היום כי נתניהו וראש המוסד יוסי כהן טסו אתמול לסעודיה. השניים נפגשו במדינה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. השניים חזרו ארצה כעבור חמש שעות. שרי הביטחון והחוץ, בני גנץ וגבי אשכנזי, לא עודכנו על הטיסה.

בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי הם "לא מתייחסים". שלשום בשעת לילה מאוחרת הוחלט לדחות את קבינט הקורונה להיום בערב, לאחר ששעת הטיסה נקבעה מראש ליום ראשון בשעות הערב.

קודם לכן דווח על טיסה יוצאת דופן שיצאה אתמול מישראל לעבר העיר הסעודית ניום, שם נפגשו יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. מטוס עסקים פרטי, המשמש לפעמים את ראש הממשלה בנימין נתניהו, טס לסעודיה וחזר לישראל כעבור חמש שעות.