ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו: בושה שגנץ משתמש בצה"ל ככלי לניגוח פוליטי

גנץ: הדלפת הטיסה החשאית של רה"מ לסעודיה היא צעד חסר אחריות • דרעי: ספק אם יש הצדקה להמשיך בממשלת האחדות • יו"ר האופוזיציה לפיד: נביא הצעה לפיזור הכנסת, לא נמשוך אותה ברגע האחרון
זאב קם ויערה שפירא
23 בנובמבר 2020
14:39
עודכן ב 15:46

המתיחות בקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו פתח את ישיבת קבינט הקורונה ותקף את שר הביטחון בני גנץ, בעקבות החלטתו להקים ועדת בדיקה לפרשת הצוללות. לדבריו, "בושה שגנץ משתמש בצה"ל ככלי לניגוח פוליטי. לפני ארבעה חודשים הוא אמר שהיועמ"ש לא מצא צורך לבדוק את הצוללות והוא מסתפק בזה. עכשיו הוא מינה ועדה תפורה בראשות מי שכבר אמר שראש הממשלה צריך להתפטר. מעניין מה תהיה מסקנתו.

"אף שר ביטחון לא עשה שימוש פוליטי כל כך בוטה בצהל כפי שעשה גנץ. מקווה שהוא יתעשת", המשיך נתניהו. "נושא השלום הולך ומתרחב. היה פה שר חוץ של בחריין. חלמנו ועשינו מאמץ של שנים שמבשיל עכשיו. זה הזמן לעבודה משותפת אמיתית". 

שר הביטחון בני גנץ פתח קודם לכן את ישיבת הסיעה של כחול לבן, ותקף את נתניהו סביב פרסום טיסתו לסעודיה. לדבריו, "הדלפת הטיסה החשאית של ראש הממשלה לסעודיה - הינה צעד חסר אחריות". שר הפנים דרעי בישיבת הסיעה: "ספק אם יש הצדקה להמשיך בממשלת האחדות". 

גנץ הוסיף: "כולם מדברים על בחירות. אני מבקש לומר שמדינת ישראל צריכה ממשלה מתפקדת עם תקציב. אני לא חושש מבחירות אבל לא חושב שזה הדבר הנדרש ואמשיך לפעול ככל שאוכל לשרת הממשלה. לא בוויתור על העקרונות שלי ובוודאי שלא בהעמדת הצרכים שלי לפני צרכי מדינת ישראל. אם לא נחזור למסלול של עשייה למען אזרחי לא תהיה ברירה ונצא למערכה על קולם של אזרחי ישראל". 


שר הפנים אריה דרעי תקף בפתח ישיבת סיעת ש"ס את החלטת גנץ לפתוח בוועדת בדיקה לפרשת הצוללות: "אתמול נפל דבר בישראל. כחבר ותיק בקבינט הבטחוני אני יכול לקבוע ששר הבטחון חצה קו אדום בגלל שיקולים פוליטיים. הקמת הוועדה תהפוך את מערכת הביטחון לחלק מתעמולת בחירות ולחשיפת מידע מסווג לכלי תקשורת. גנץ, חזור בך ונשמור את מערכת הביטחון מחוץ למשחק הפוליטי". 


"הצעתי הצעת פשרה בפעם שעברה כשהכנסת כמעט התפזרה. חשבתי שממשלת אחדות תהיה טובה. לאור ההתנהלות בזמן האחרון אני בספק אם יש הצדקה להמשיך לשותפות. אני פונה לראש הממשלה ושר הביטחון - אנחנו בשעת נעילה של הממשלה. צריך להתמקד רק בטיפול בקורונה. אם לא נתאחד כולנו יהיה מאוחר ואת המחיר עם ישראל כולו ישלם". 

יו"ר הכנסת יריב לוין פתח את ישיבת סיעת הליכוד והתייחס לוועדת הבדיקה. לדבריו, "הרדיפה האובססיבית בניסיון להפיל אותך ראש הממשלה היא שיא חדש במעילה באמון אזרחי ישראל. גם לרצון לקושש קולות במצב שאתה יורד למצולות צריך להיות גבול". 

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר בפתח ישיבת סיעת יש עתיד שביום רביעי הבא בכוונתו להביא חוק לפיזור הכנסת להצבעה. "לא נמשוך אותו ברגע האחרון", הבהיר לפיד. "לא ננהל על זה משא ומתן, החוק יעלה להצבעה. הגיע הזמן לבחירות. מהממשלה הזו לא יצא כלום". 

"אני קורא לכל סיעות הבית: זה רגע המבחן שלכם", אמר לפיד. "2 בדצמבר, יום רביעי הבא. אם מדינת ישראל חשובה לכם, נשים סוף לממשלה הגרועה בתולדות המדינה. נשים סוף לכהונתו של נתניהו".