נתניהו, ארכיון
צילום: רויטרס

ועדת הצוללות: נתניהו נפל לבור שכרה לעצמו

רה"מ לא האמין שלגנץ יצמחו פתאום שיניים והוא יממש את איומו • עכשיו, כשהרכבת המסוכנת יוצאת לדרך, הוא מתחיל להבין שהוועדה הזאת לא תהיה קייטנה – אלא הרמת מסך מעל החלטות גורליות בנושאים ביטחוניים של המדינה | דעה
מרדכי (מוטי) גילת
23 בנובמבר 2020
14:35

מה לא נאמר בחודשים האחרונים על היו"ר הנרפה והמנותק של כחלון לבן, בני גנץ? שהוא סחיט, שהוא לחיץ, שאין לו עמוד שדרה, שהוא תמים להחריד, שהוא ליצן פוליטי, שהוא חושם ממש. וגם: שהוא הקים לעצמו את עמוד התלייה הפוליטי בכישרון רב; שנתניהו ירק עליו שוב ושוב והוא התעקש שזה גשם; שהוא לא הבין שלנתניהו אין כוונה לכבד את ההסכם הפוליטי איתו.  

ואחרי שאמרנו את כל הדברים האלה, אחרי ששמענו שלוועדה לבדיקת רכש הצוללות בראשות השופט בדימוס אמנון סטרשנוב אין מספיק סמכויות – הסיפור האמיתי הוא עדיין בנימין נתניהו. כן, האיש שהיתל בממלא מקומו, שרמס אותו שוב ושוב, שהשפיל אותו עד עפר – לא ידע מתי לעצור. הקוסם הכול יכול לשעבר ירה, ירה וירה לעבר גנץ, עד שלאחרון לא הייתה ברירה: הוא החליט להקים את הוועדה הרגישה והחשובה.

נתניהו, אני מנחש, לא האמין שזה יקרה לו. הוא לא האמין שלגנץ יצמחו פתאום שיניים והוא יממש את איומו. עכשיו, כשהרכבת המסוכנת יוצאת לדרך – שנה אחרי שרכבת המשפט הפלילי עזבה כבר את התחנה – הוא מבין ודאי את גודל הטעות שלו. עכשיו הוא מתחיל להבין שהוועדה הזאת לא תהיה קייטנה – אלא הרמת מסך מעל החלטות גורליות בנושאים ביטחוניים של המדינה. סיפור הצוללות, הוא יודע, הוא לא רכבת טובות ההנאה ועסקת התן וקח, חמורה ככל שתהיה, עם אלוביץ'. זו כבר אופרה לגמרי אחרת.

מה יעשה נתניהו כאשר ייחשפו 50 מוסרי התצהירים בשבועה לתנועה לאיכות השלטון שהוגשו לבג"ץ לפני כחודשיים? מה יעשה כאשר הקודקודים האלה יתחילו להעיד בוועדה - שהאלוף דן הראל שיקר לשופטי בג"ץ? שהיועץ המשפטי לשעבר של משרד הבטחון, אחז בן ארי, חתם על תצהיר שאינו אמת? שהאלוף במילואים עמוס גלעד בדה דברים ממוחו הקודח? שעשרות בכירי מערכת הבטחון לשעבר רקמו נגדו קנוניה פוליטית במקלט סודי בת"א? שראשי השב"כ לשעבר ואנשי סוד אחרים מסוגם, הם נוכלים?

איך בדיוק יסביר נתניהו את סירובו להגיע לוועדה בהזמנתה, למסור בה עדות, ולהשיב על שאלות? מאחורי אילו תירוצים הוא ינסה להסתתר כשיצוף סיפור השקר שלו בפרשת אספקת הצוללות הגרמניות למצרים? ועוד שאלה: האם ינסה להלך אימים, במישרין או בעקיפין, על חברי ועדת הבדיקה? האם גם אותם ינסו נאמניו להפוך לשמאלנים, לבוגדים, לאנרכיסטים ומה לא?

נתניהו מבין ודאי, לפחות עכשיו, שהוא בצרות גדולות. הוא מבין שזה הדבר האחרון שחסר לו עכשיו לקראת הבחירות – אם לא יחזור בו ברגע האחרון מהליכה אליהן. הוא מבין, או אמור להבין, שכאן אין עדי מדינה שקיבלו טובות הנאה – שכאן לא ניתן להשליך לעבר בכירי המטכ"ל לשעבר כמויות אדירות של בוץ.

כאן הוא בסיפור לגמרי אחר. כאן הוא נiפל לבור עמוק שהוא כרה לעצמו. כאן הציבור יהיה פחות סלחן לשרשרת מעלליו.