בנימין נתניהו ומוחמד בן סלמן
צילום: אי-פי

גורם ישראלי: למרות הפגישה בין נתניהו לבן סלמאן - לא צפוי להיחתם הסכם נורמליזציה

נתניהו אמר בשיחה בכנסת: אל תאמינו לכל דיווח לא מדויק בתקשורת על פגישות חשאיות לכאורה. גנץ תקף: לנהל מגעים מהסוג הזה בלי לשתף את שר החוץ ושר הביטחון זה בעייתי וחמור
גילי כהן, מיכאל שמש ורועי קייס
23 בנובמבר 2020
20:17

הפסגה בסעודיה: גורם ישראלי אמר הערב (שני) לכאן חדשות כי למרות הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן - לא צפוי להיחתם הסכם נורמליזציה בין המדינות. לפי אותו גורם: "הפגישה לא מסמלת פריצת דרך להסכם. זה לא יקרה כל כך מהר, והתגובות בסעודיה מוכיחות את המחנות במדינה, בין אלו שתומכים בהתקרבות לישראל - לבין אלו שמתנגדים".

בסביבתו של יורש העצר בן סלמאן תומכים בהתקרבות לישראל, אך בסביבת המלך הסעודי מתנגדים. כמו כן, הפגישה אתמול לא הייתה הראשונה בין נתניהו לבכירים בסעודיה, אך כן הייתה הראשונה שדבר קיומה פורסם בתקשורת - זאת במטרה להעביר מסר לנשיא ארצות הברית הנכנס ג'ו ביידן.

פגישת נתניהו ובן סלמאן: עצם החשיפה היא עליית מדרגה ביחסי המדינות | פרשנות

דיפלומטים בכירים ממדינות ערב אומרים לכאן חדשות כי מצד אחד הסעודים מאוד חפצים בהרחבת שיתוף פעולה עם ישראל כדי להתמודד עם האיומים באזור, ובראשם איראן. לצד זאת, הם עדיין בוחנים בזהירות את נושא הנורמליזציה, שכן מעמדם בעולם הערבי והאסלאמי רגיש ושונה מהאמירויות ובחריין שקיבלו אור ירוק מסעודיה לנרמל את היחסים עם ישראל.

אותם דיפלומטים הזכירו בהקשר הזה את היותה של סעודיה הוגת יוזמת השלום הערבית, וזאת שבשטחה נמצאים שני המקומות הקדושים לאסלאם. "לא יהיה חכם מצד סעודיה להפנות עורף לחלוטין לפלסטינים", אומרים אותם דיפלומטים.

גנץ: אם חוסר שיתוף הפעולה יימשך - הולכים לבחירות

בשיחה בכנסת נשמע ראש הממשלה מסתייג מפרסום הפגישה, ואמר: אל תאמינו לכל דיווח לא מדויק בתקשורת על פגישות חשאיות לכאורה. בתוך כך, שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ תקף את נתניהו על כך שהנסיעה הוסתרה ממנו, ובישיבת כחול לבן אמר: לנהל מגעים מהסוג הזה בלי לשתף את שר החוץ ושר הביטחון זה בעייתי וחמור. אם חוסר שיתוף הפעולה הזה יימשך - הולכים לבחירות, אמר גנץ.

גורם ישראלי אמר היום לכאן חדשות כי ראש המטה לביטחון לאומי מאיר בן שבת והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה תא"ל אבי בלוט, היו במשלחת לערב הסעודית עם ראש הממשלה. בלוט התלווה לנסיעה ללא ידיעת הרמטכ"ל אביב כוכבי.