מחאות נגד אלימות כלפי נשים
צילום: תומר נויברג, מרים אלסטר ואוליבייה פיטוסי, פ

רצח ידוע מראש: 7 מהנשים שנרצחו השנה היו מוכרות למשטרה

מקרה הרצח של וופאא עבאהרה בשבוע שעבר היה תזכורת כואבת לכישלון המתמשך בטיפול בבעיית האלימות כלפי נשים. כדי לחייב גברים אלימים לעבור שיקום צריך שינוי חקיקה. זה אומר הרבה זמן של דיונים - זמן שאין לאלפי הנשים שבסכנה
נופר משה
23 בנובמבר 2020
21:57

בכנסת ציינו היום (שני) את יום המאבק באלימות כלפי נשים, והודיעו גם על הקמה של רשות חדשה. ל-16 הנשים שנרצחו מתחילת השנה זה מעט מידי ומאוחר מידי.

מקרה הרצח של וופאא עבאהרה בשבוע שעבר היה תזכורת כואבת לכישלון המתמשך בטיפול בבעיית האלימות כלפי נשים. המשטרה עדיין במצוד אחר הגרוש והחשוד ברצח. כל האורות האדומים הבהבו בסיפור הזה.

אין מי שלא ידע שוופאא מאוימת – הרווחה, המשטרה, הרשות המקומית. הרוצח נשא בעבר עונש מאסר על אלימות במשפחה. אבל המקרה הזה הוא לא היחיד.

בשנת 2020 נרצחו 16 בידי בני זוגן. 7 מתוך הנשים הללו – 43% - היו מוכרות למשטרה. בן הזוג שהן הורשע בעבר, נעצר, או שהוגשה נגדו תלונה במשטרה. באותה נקודה, מישהו היה צריך להבין שמדובר בפצצה מתקתקת.

אבל לאותן נשים לא נתנה המשטרה הגנה. במרבית המקרים לא היה אפשר להוציא צווי הרחקה או לפעול נגד בת הזוג.

בחודש אפריל נרצחה מאסטוול אלזה, בת 31 בדקירות בידי בעלה. בנה בן ה-14 הוא שהזעיק את כוחות ההצלה. חודש וחצי לפני כן שוחרר הרוצח ממאסר בגין עבירות אלימות. עונשו הופחת, הוא לא עבר שיקום בכלא.

שבוע לאחר מכן נרצחה טטיאנה חייקין, בת 50 בידי בן זוגה גם הוא נשא עונש של חצי שנת מאסר בגין אלימות נגדה. גם הוא לא הספיק לעבור שיקום של ממש בכלא.

למשטרת ישראל ולגורמי הרווחה יש מעט מאוד כלים כדי לפעול נגד הגברים האלימים – אי אפשר לחייב בשיקום, אי אפשר לבצע מעצר לעבירה שעוד לא התקיימה.

60%  מהגברים שכן עברו שיקום, באמת לא חזרו להיות אלימים, כך על פי נתוני משרד הרווחה, גם אם בהתחלה הם לא רצו להיכנס לטיפול ולשתף פעולה. אבל כדי לחייב גברים לעבור שיקום נדרש שינוי חקיקה, מה שאומר עוד חודשים רבים של דיונים והסתייגויות.  אבל אלפי הנשים בישראל שנמצאות בסכנה – לא יכולות לחכות.