-
צילום: כאן חדשות

אחרי חודשיים בבתים: תלמידי ה'-ו' חוזרים לבתי הספר

כ-300 אלף התלמידים ילמדו לפחות שלושה ימים בשבוע בבתי הספר והיתר בלמידה מרחוק • שר הבריאות אדלשטיין: כשקיבלנו את ההחלטה לפני שבוע הנתונים היו יותר טובים • מנכ"ל משרד הבריאות: החזרה לשגרה הייתה צריכה להיות מדורגת, היושבים סביב שולחן הממשלה עשו את השיקולים שלהם
לירן כוג'הינוף ונוב ראובני
24 בנובמבר 2020
06:30
עודכן ב 09:24

אחרי חודשיים בבית: כ-300 אלף תלמידי כיתות ה'-ו' יחזרו הבוקר (שלישי) לספסל הלימודים. התלמידים ילמדו לפחות שלושה ימים בשבוע בבתי הספר. מוקדם יותר הלילה קבע קבינט הקורונה כי בשבועיים הקרובים תיפתח מערכת החינוך בהדרגה ביישובים הירוקים והצהובים בלבד.

בתדרוך שערך שר הבריאות אדלשטיין, יחד עם ראשי המאבק בנגיף במשרדו, אמר השר: "כשקיבלנו את ההחלטה לפתיחת כיתות ה'-ו' לפני שבוע הנתונים היו יותר טובים. אנחנו לא מנותקים ומבינים שזו מערכת שאי אפשר להזיז אותה בזמן קצר. אין לנו קו ישיר עם הנגיף ואנחנו לא יודעים לנבא – זה הפער. נכון שיש הרבה יותר בדיקות, אך הנתון של אחוז הבדיקות החיוביות גבוה – אנחנו מקווים שזה לא מגיע לבתי הספר".

על פיילוט הבדיקות, במסגרתו המידע על מקרי ההידבקות עובר בזמן אמת למשרד החינוך ולא למשרד הבריאות - שנערך באום אל פאחם, רחובות, רהט וגבעת שמואל, בה נערך התדרוך, אמר ממונה הקורונה נחמן אש: "בתי הספר הם בבואה לתחלואה של היישוב כולו", וקרא למורים ולתלמידים לבוא להיבדק. ד"ר שרון אלרעי פרייס הוסיפה כי: "הדגימות הן כלי משמעותי, במיוחד בערים צהובות, כתומות ואדומות, על מנת שנוכל למנוע תחלואה".

בתוך כך מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, מתח הבוקר ביקורת על התנהלות הקבינט: "אנחנו לא עומדים בתוכנית שהתווינו כשהדברים נפתחים כפי שהם נפתחים", אמר לוי בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב. כשנשאל מדוע הממשלה ממשיכה להסיר הגבלות אם זהו המצב, השיב מנכ"ל משרד הבריאות: "כי מנגד עומדים עוד שיקולים של מקבלי ההחלטות סביב שולחן הממשלה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב: 

פרופ' לוי המשיך: "התווינו תוכנית שלדעתנו הייתה בה נטילת סיכונים שניתן לעמוד בהם ושנתמכת במגמות התחלואה ולכן גם אמרנו שמדי שבועיים נפתח עוד שלב. התוכנית הזו לא עמדה וכעת היא שונתה מכוח ההחלטה של הצורך הערכי והדחוף להחזיר את התלמידים לבתי הספר ולכן הדברים האלה נידונים באותו להט שמתואר בתקשורת. אלה ההחלטות שהקבינט לקח ואותן נעשה".

לוי ציין כי הוא "חושש לגורלנו כולנו ומקווה שאתבדה - התחלואה עשוייה לעלות ולגרום לנסיגה מההקלות". הוא הוסיף כי תיעדוף החזרת מערכת החינוך והמסחר ביחד זה המודל של מאי 2020: "יש בזה סכנה ולכן הוויכוח ניטש אם נכון ליטול את כל הסיכונים בעת ובעונה אחת". 

על פי החלטת הקבינט, ביום ראשון ישובו ללימודים תלמידי התיכונים ושבוע לאחר מכן יצטרפו אליהם תלמידי חטיבות הביניים. הלימודים יהיו בחצאי כיתות ובמתווה משולב: לפחות יומיים בשבוע בבתי הספר והשאר באופן מקוון.

על פי מתווה משרד החינוך תלמידי כיתות א'-ב' ישובו ללמוד בכיתות מלאות חמישה ימים בשבוע ולמשך חמש שעות. תלמידי כיתות ג'-ד' ימשיכו בלמידה בקבוצות של עד 20 תלמידים חמישה ימים בשבוע. בכיתות ה'-ו' ילמדו בקבוצות של עד 20 תלמידים לפחות שלושה ימים בשבוע, ובכיתות י"א-י"ב ילמדו בקבוצות של עד 20 תלמידים לפחות יומיים בשבוע.

מתווה החזרת מערכת החינוך שאישר קבינט הקורונה

מהנהגת ההורים הארצית נמסר: "הורי ישראל מודים לשר גלנט על עמדתו האיתנה להחזרת כל ילדי ישראל ללימודים. הנהגת ההורים מברכת על החלטת קבינט הקורונה להחזיר את כל מערכת החינוך לפעילות בביטחון ובאחריות. כפי שאמרנו מהרגע הראשון, החינוך היה צריך לעמוד בראש סדר העדיפויות של הממשלה ויש לברך על כך שהתקבלה סוף סוף ההחלטה הנכונה והראויה".

במקביל, קבינט הקורונה אישר הלילה גם את מתווה הניסיון לפתיחת הקניונים. שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע כי מחר צפויים להיפתח 15 קניונים למשך שבוע לקראת פתיחתם של כל הקניונים בארץ. מועד פתיחת הקניונים ייקבע בכפוף לממצאי הפיילוט ולתמונת מצב התחלואה הכללית.