-
צילום: משה שי, פלאש 90

"המשפחה שלי משלמת את המחיר": הדיון על נפגעי הלם קרב בכנסת

ועדת המשנה לטיפול וסיוע לנפגעי פוסט טראומה התכנסה לדיון מיוחד על מלחמת יום הכיפורים, בהשתתפות נציגי הסדרה "שעת נעילה", שהעלתה את המודעות לנושא • השחקן אימרי ביטון: "רק כשנפגשתי עם נפגעי טראומה, הבנתי שיש לי את התסמינים"
שני נחשוני
24 בנובמבר 2020
14:16

ועדת המשנה לטיפול וסיוע לנפגעי הלם קרב בראשות ח"כ אופיר סופר התכנסה היום (שלישי) לדיון שעוסק בהשפעות הטראומטיות של מלחמת יום הכיפורים. בישיבה השתתפו נפגעי פוסט טראומה, אנשי מקצוע ונציגי הסדרה "שעת נעילה", שהעלתה את הנושא לתודעה. "הסדרה מנערת המון אבק", ציין מנחם אנסבכר, שסיפורו האישי מהקרב בתל סאקי היווה השראה לחלק מעלילת הסדרה. "זה מעלה דברים שעד היום הצליחו לטייח ולסגור, והנה הסדקים מופיעים". 

"בתי או אשתי לא היו בתל סאקי, והן משלמות מחיר. הילדים משלמים מחיר", הוסיף אנסבכר. במאי הסדרה, ירון זילברמן, התייחס ליכולת של "שעת נעילה" לפתוח פצעים ישנים: "הרבה מאלה שעברו פוסט טראומה חווים התפרצויות של אלימות פיזית ומילולית, ולוקח שנים להבין שמדובר בפוסט טראומה. החובה שלנו היא לנסות ולשמוע את הסיפורים, זה הבסיס לריפוי". 

בפתח הדיון, ח"כ סופר שיזם את הדיון בנושא, אמר: "מלחמת יום הכיפורים היא המשבר הגדול ביותר בתולדות מדינת ישראל. אנחנו מדברים כאן על גיבורים שנלחמו אז ונלחמים עד היום, באופן שדומה לריצת מרתון עם קטיעת רגל שאינה נראית לעין. התוכנית 'שעת נעילה' עוררה שיח בנושא, אני שומע זאת בקרב רבים מבוגרי המלחמה ובעיקר בסביבת נפגעי הפוסט טראומה".

השחקן עומר פרלמן: "נפגשתי עם הרבה לוחמים שנפצעו בנפשם, נשלחו הביתה ומאז הצבא לא יצר איתם קשר"

השחקן אימרי ביטון, המשתתף בסדרה, סיפר כי דרך העבודה על דמותו גילה כי הוא סובל מפוסט טראומה בעצמו. "כשפגשתי לוחמים נפגעי פוסט טראומה, כחלק מעבודת התחקיר שעשינו, רק אז הבנתי שיש לי את התסמינים", חשף בדיון. "הדבר הכי חשוב זה לתת מענה לאיך אנחנו מוצאים כמה שיותר נפגעים, כי הם לא ייגשו לבד. כל שעה שאנחנו לא מצליחים להגיע ללוחמים, אנחנו מאבדים את המשפחות שלהם". 

עומר פרלמן, שחקן נוסף המשתתף ב"שעת נעילה", הוסיף: "נפגשתי עם הרבה לוחמים שנפצעו בנפשם, נשלחו הביתה ומאז הצבא לא יצר איתם קשר". עוד ציין כי קשה למצוא לוחמים שיעידו על עצמם שנפגעו נפשית: "אנחנו צריכים לפרק את הבושה והאשמה". 

מנכ"לית עמותת "שותפות מגן ישראלית", עו"ד רוני ססובר, שהשתתפה בוועדה אמרה: "מטרתנו להעלות את המודעות לפוסט טראומה בקרב הציבור ולשנות את החקיקה בנושא. אנחנו רואים את הסדרה 'שעת נעילה' על משחקה המשובח פעם בשבוע, אך הגיבורים האלה חיים את הסדרה הזאת יום יום, שעה שעה, כל החיים.  אנחנו כאן כדי שחייהם של הלומי הקרב יהיו באמת חיים. מדינת ישראל חייבת לקחת אחריות ולהקים עבורם מסלול ירוק ונפרד שיאפשר להם לקבל את הטיפול הראוי לו הם זכאים שיקרה סמוך לאירוע הטראומתי".