t

ההרוגים בהתרסקות המטוס בדרום: רס"ן במיל' איתי זיידן ופרח הטיס ליהוא בן-בסה

השניים שנהרגו בהתרסקות המטוס ליד רהט הם מדריך טיסה ופרח טיס • מפקד חיל האוויר הנחה על עצירת טיסות האימונים וההכשרה • חברו של בן בסה: "הוא היה בן אדם מדהים וצנוע שהשיג כל דבר שרצה"
כרמלה מנשה, רועי שרון ומשה שטיינמץ
24 בנובמבר 2020
16:49
עודכן ב 23:15

הותר לפרסום: ההרוגים בהתרסקות המטוס בדרום היום (שלישי) הם מדריך הטיסה רב-סרן במיל' איתי זיידן ופרח הטיס ליהוא בן-בסה. זיידן השתחרר לא מזמן משירות קבע כמוביל רביעייה בטייסת F-16. בן-בסה היה חניך בחודש הרביעי של קורס הטיס - בשלב המכין של הקורס, שבו מבוצעות טיסות המיון ונבחנות תכונות הטיסה של החניכים באוויר. הודעות נמסרו למשפחות ההרוגים.

מפקד חיל האוויר כינס אחרי הצוהריים את כל הנוגעים באירוע והנחה לעצור את טיסות האימונים וההכשרה בחיל עד להודעה חדשה. נוסף על כך מינה האלוף עמיקם נורקין צוות מומחים בפיקוד אלוף משנה לתחקר את המקרה. הפעילות המבצעית בחיל האוויר נמשכת כסדרה.

אביו של ליהוא כתב בפייסבוק: "בני מחמד נפשי נקטל בתאונת אימונים בקורס טיס. עולמי חרב עליי". 

עיליי ליבגוט, חברו הקרוב של ליהוא בן בסה סיפר עליו לכאן חדשות: ״הוא היה בן אדם מדהים, צנוע שכל דבר שרצה להשיג השיג. הוא הלך בכל הכוח על קורס טיס והוא עשה את זה. ליהוא היה אדיש אבל סתלבטן, תמיד היה גאון שהצליח יותר מכולם למרות שלא השקיע הרבה בלימודים. אני מכיר אותו טוב, ידעתי שהוא יצליח בקורס טיס. היה אדיב וחבר של כולם". 

סיבת ההתרסקות טרם ידועה

האירוע התרחש בשעה 11:30 כאשר מטוס מסוג סנונית של בית ספר לטיסה, שבו טסו השניים כחלק מטיסת אימונים, התרסק בשטח פתוח ליד משמר הנגב. המדריך והחניך המריאו מבסיס חיל האוויר בחצרים וטסו בנתיב ידוע. בצה"ל אומרים כי לא מדובר בתרגול יוצא דופן. לפי שעה, אומרים בצה"ל, לא ידוע אם הסיבה להתרסקות הייתה תקלה טכנית, טעות אנוש או גורם אחר. עוד אומרים בצה"ל כי ככל הידוע צוות המטוס לא דיווח על תקלה, כי לא היה שיח בקשר בין המטוס למגדל הפיקוח וכי תנאי מזג אוויר היו טובים.

עוד נמסר מצה"ל, כי כלל כלי הטיס של החיל כשירים לטיסה וכי אחזקת מטוסי הסנונית נעשית בידי חברת אלביט וגם היא תיבדק בשיתוף החברה. מטוסי הסנונית נקלטו בחיל האוויר ב-2002 והחליפו את הצוקיות שהיו בשימוש עד אז. אירוע דומה התרחש ב-2008 וגם בו נהרגו מדריך טיסה ופרח טיס במטוס צוקית. בצה"ל מציינים כי מאז מאז לא התרחשו תאונות קטלניות דוגמת זו.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר: "אני מביע צער עמוק על אובדנם של קצין חיל האוויר במילואים רס"ן איתי זיידן ופרח הטיס מבית הספר לטיסה רב"ט ליהוא בן-בסה שנספו בתאונת המטוס היום. בשם כל אזרחי ישראל אני שולח תנחומים למשפחותיהם ביגונם הכבד". 

שר הביטחון בני גנץ מסר בתגובה לתאונה: "מדובר בתאונה קשה שגבתה מאיתנו מחיר כבד. אני מבקש לשלוח את תנחומיי למשפחות. צה"ל יעשה הכל בכדי לבדוק את האירוע ולהסיק את המסקנות הנדרשות". גנץ שוחח עם הרמטכ"ל רב-אלוף כוכבי וקיבל ממנו עדכון על התחקיר הראשוני. 

מוקדם יותר נודע כי המטוס היה מיושן יחסית וביצע היום כמה גיחות באוויר. המטוס היה בעל מדחף אחד, ונעשה בו שימוש הן בשירות האזרחי, הן בשירות הצבאי. כוחות רבים הגיעו למקום ההתרסקות ובהם גם אנשי יחידת החילוץ של חיל האוויר -669.