-
צילום: פלאש 90

בג"ץ לממשלה ולכנסת: נמקו את חוקיות דחיית מועד אישור התקציב ל-23 בדצמבר

בית המשפט ציין כי התיקון התקבל תוך שימוש לרעה בסמכות הכנס • הדיון בעתירות יועבר להרכב מורחב של תשעה שופטים
אמוץ שפירא ותמר אלמוג
24 בנובמבר 2020
19:02

בג"ץ הוציא היום (שלישי)  צו על תנאי המורה למדינה ולכנסת לנמק עד 15 בדצמבר - מדוע לא יבוטל תיקון חוק יסוד הכנסת שאִפשר לדחות את מועד אישור התקציב ל-23 בדצמבר. בג"ץ ציין כי התיקון התקבל תוך שימוש לרעה בסמכות הכנסת. הדיון בעתירות הנוגעות לכך יועבר להרכב מורחב של תשעה שופטים.

אחת העותרות היא תנועת "אחריות לאומית", שעתרה נגד השימוש לרעה שנעשה בהוראת שעה בנוגע לתקציב 2020 במטרה לעקוף אותו. מנכ״ל נתנועה עו"ד אושי אלמליח מסר: "הקואליציה עשתה מעשה מגונה בחוק יסוד התקציב. הקואליציה הזו רומסת כל נורמה שלטונית. בג"ץ נתן היום צו על תנאי כנגד הוראת השעה הלא חוקתית שאיפשרה לקואליציה אינטרסנטית ומרוכזת בעצמה לא להעביר תקציב אך באותו זמן לחלק שיקים פתוחים בסך 11 מיליארד שקלים לצרכים פוליטיים צרים שעניינם שמירת על הבריאות של שותפות הקואליציה ולא הציבור בישראל".

התנועה לאיכות השלטון מסרה בתגובה: ״תקציב המדינה הוא המנוע הכלכלי שמקיים את מדינת ישראל. החשיבות שלו כל כך גבוהה שהמחוקק קבע את הסנקציה החריפה לפיה כנסת שלא מעבירה תקציב בזמן מפוזרת - וזאת על מנת שחברי הכנסת יבינו שאין שיקול פוליטי שעומד מעל המדינה, תקציב חייב לעבור".