טקס חתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין
צילום: אי-פי

רה"מ צפוי לטוס בשבוע הבא לביקור ראשון בבחריין

לצד חניכת היחסים החדשים עם מדינות המפרץ, מאחורי הנסיעה ישנו גם סיפור פוליטי. בשבוע הבא צפוי שר החוץ לטוס לבחריין לחנוך את השגרירות במדינה. אם נתניהו אכן יטוס, הוא יקדים את אשכנזי. מועד הביקור הסופי טרם נקבע
גילי כהן
24 בנובמבר 2020
20:20

אחרי הטיסה לסעודיה: מגעים מתקדמים לביקור גלוי ראשון של ראש הממשלה בנימין נתניהו בבחריין - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב. התוכנית המתגבשת היא שנתניהו יטוס בשבוע הבא לביקור במדינה, אך מועד הנסיעה עדיין לא נקבע. נתניהו רצה תחילה שביקורו הראשון במפרץ יכלול גם את איחוד האמירויות, אך זה כרגע לא תואם.


לצד חניכת היחסים החדשים עם מדינות המפרץ, מאחורי הנסיעה ישנו גם סיפור פוליטי. בשבוע הבא צפוי שר החוץ גבי אשכנזי לטוס לבחריין לחנוך את השגרירות במדינה. אם נתניהו אכן יטוס לבחריין, הוא יקדים את אשכנזי. 

לפני כשבוע הגיע שר החוץ של בחריין, עבד אלטיף א-זיאני, לביקור בישראל. הוא נפגש עם ראש הממשלה ושר החוץ האמריקני מייק פומפאו. בהצהרה שנשא נתניהו הוא אמר כי "היום אנחנו עושים היסטוריה - מדובר בביקור היסטורי ראשון של נציג ממלכת בחריין בישראל. אנו בונים גשר לשלום שרבים נוספים יעברו בו בעתיד".

שר החוץ הבחרייני אמר בהצהרתו כי "השיחות בינינו פוריות ואני אופטימי לגבי העתיד". הוא התייחס גם לסוגיה הפלסטינית ואמר: "יש לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לכן אני קורא לשני הצדדים להתיישב סביב שולחן המשא ומתן ולהגיע לפתרון".

בד בבד, נתניהו וראש המוסד יוסי כהן טסו בתחילת השבוע לסעודיה. השניים נפגשו במדינה עם יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן ושר החוץ פומפאו, וחזרו ארצה כעבור חמש שעות. שרי הביטחון והחוץ, בני גנץ וגבי אשכנזי, לא עודכנו על הטיסה. גורם ישראלי אמר לכאן חדשות כי ראש המטה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת, והמזכיר הצבאי של ראש הממשלה תא"ל אבי בלוט, היו במשלחת גם כן - ללא ידיעת הרמטכ"ל.