אביו של ליהוא בן בסה, היום
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

"סלח לי בני, אף פעם לא תהיה לבד": ליהוא בן-בסה מובא למנוחות

הלווייתו של רס"ן איתי זיידן התקיימה בבית העלמין בקיבוץ שובל • מנהלת בית הספר תיכון מקיף ג' סיפרה כי בן-בסה היה "נער ישראלי צבר מדהים, הבנו שהוא מתקדם יפה" • חברו הטוב סיפר: "הוא היה צנוע, והשיג כל מטרה שרצה. כשעבר את הגיבוש התלהבנו, אבל הוא היה מאופק"
הדס גרינברג ואיציק זוארץ
25 בנובמבר 2020
07:16
עודכן ב 16:54

התרסקות המטוס הקל בדרום: הלוויתו של רב"ט ליהוא בן-בסה החלה היום (רביעי) בבית העלמין הצבאי בראשון לציון. אביו, שלמה בן בסה, ספד לו - "בן יקר שלי, אני כותב את המילים הבלתי הגיוניות שלקוחות מהשכול. הסנפתי את ריח הכרית שלך. מולי מטוסים מיניאטורים שביקשת שאביא לך מנסיעה לחו״ל. בני בעל החיוך המבוייש והמקסים, נולדת פג עם אחיך התאום מאי״.

 ליהוא בן-בסה, אמו שיבולת ואחיו התאום מאי

מוקדם יותר אימו, שיבולת בן-בסה, נפרדה מבנה: "ליהוא שלי, ילד מדהים שאתה, אלוהים - למה? למה אותך? אני לא מבינה", כתבה במכתב שפורסם היום מטעמה. "בשלוש השנים האחרונות לקחת אחריות על עצמך וגם עלינו, אפשר היה תמיד לסמוך עליך, להישען, לדבר. כמו מתנה משמים היה בך שקט מיוחד וביטחון פנימי שאין לי מושג מאיפה השגת. מה נעשה בלעדיך מתוק שלי?" כתבה האם.

"הטוב שבטובים, מלח הארץ" 

הלווייתו של רס"ן איתי זיידן נערכה בצוהריים בבית העלמין בקיבוץ שובל. משפחתו של זיידן ביקשה להימנע מסיקור תקשורתי של הלוויה. חברו הקרוב של זיידן, ליאור רייזר, תיאר את חברו כ"הטוב שבטובים, מלח הארץ. איש משפחה שמחבר ומדבר. בעל כריזמה שקשה לתאר".

 רס"ן איתי זיידן

לדבריו איתי הגיע לקיבוץ שובל לפני כחמש שנים והיה אדם שהשפיע על הקהילה כולה והוסיף: "ארבעת ילדיו של איתי העריצו אותו והוא ניסה למצוא את האיזון בין המשפחה לבין מה שאהב - לטוס. איתי חיכה לשיחרור כי רצה להיות עם הילדים והמשפחה, וכשהתקבל להיות מדריך טיסה היה מאושר. מי שלא היה טייס לא יכול להבין מה עובר לגוף למעלה ואיתי היה מחובר לזה בכל רמ"ח איבריו". 

"שלשום דיברנו בפעם האחרונה, צחקתי עליו שאני מסתכל על השמיים ולא רואה אותו. הוא אמר שטסים קרוב, אבל לא מעל הקיבוץ. כשיצאה ההודעה בתקשורת התקשרתי אליו ושלחתי הודעה 'מה קורה? זה מטוס של בית הספר לטיסה, אתה בסדר?' חיכיתי לטלפון. הוא היה אבא ובעל למופת, אהב אותם כל כך. אנחנו שבורים, כואבים עם מיכל והילדים".

"הוא סיפר שעבר את הגיבוש ולא הבין למה התלהבנו, הוא היה צנוע"

יפה ליבה, מנהלת בית הספר תיכון מקיף ג' בראשון לציון שבו למד בן-בסה סיפרה בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב, כי בן-בסה חלם על קורס טיס. ליבה סיפרה שיש לבית הספר קיר של נופלים "שמסרו את נפשם למדינה" ולצערה גם הצטרף לקיר שם נוסף.

האזינו לריאיון המלא עם מנהלת בית הספר 

את בן-בסה תיארה ליבה כ"נער ישראלי, צבר ומדהים". ליבה הוסיפה כי "ליהוא דיבר על הקורס בבית ספר, אבל לא התרברב". לדבריה, יש לנו נוער מצוין במדינה והוא היה חלק מהם. חברו, עילי ליבגוט סיפר כי בן-בסה היה "חבר מאוד טוב, הוא היה עוזר, צנוע והיה משיג כל מטרה שרצה".

תקלה טכנית או טעות אנוש? 

אתמול בשעה 11:30 מטוס מסוג סנונית של בית ספר לטיסה, שבו טסו מדריך הטיסה רב-סרן במיל' איתי זיידן ופרח הטיס רב"ט ליהוא בן-בסה, כחלק מטיסת אימונים, התרסק בשטח פתוח ליד משמר הנגב. לפי שעה, אומרים בצה"ל, לא ידוע אם הסיבה להתרסקות הייתה תקלה טכנית, טעות אנוש או גורם אחר. 

מפקד חיל האוויר כינס את כל הנוגעים באירוע והנחה לעצור את טיסות האימונים וההכשרה בחיל עד להודעה חדשה. נוסף על כך מינה האלוף עמיקם נורקין צוות מומחים בפיקוד אלוף משנה לתחקר את המקרה. הפעילות המבצעית בחיל האוויר נמשכת כסדרה.