נחמן אש בביקור בירושלים, השבוע
צילום: יונתן זינדל, פלאש90

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש: עלינו להיערך לעוד שנה בצל הקורונה

פרופ' אש בהופעה ראשונה לציבור: "נייצר לאזרחי ישראל דרכון ירוק - אנשים שבסכנה פחותה להדביק או להידבק". ממונה הקורונה הצהיר כי סגר שלישי נמצא על הפרק, לאור מספר החולים הגבוה מהרצוי • קבינט הקורונה אישר: כיתות י'-י"ב בערים ירוקות וצהובות יחזרו ללמוד ביום ראשון
עמיחי שטיין
26 בנובמבר 2020
20:29
עודכן ב 23:19

ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש בהצהרה ראשונה הערב (חמישי) מאז כניסתו לתפקיד: "הנחת העבודה שהקורונה איתנו עוד שנה, עלינו להיערך לשנה בצל הנגיף". בהצהרתו של אש, שמגיעה שלושה שבועות אחרי שנכנס לתפקיד במקומו של פרופ' רוני גמזו, הוסיף: "סגר שלישי על הפרק, לא אהסס להכריז על סגר ארצי אם נצטרך. זה תלוי בנתונים, וכרגע הם מדאיגים - מספר החולים גבוה מהרצוי". 

"נייצר לאזרחי ישראל דרכון ירוק, עבור אנשים שיהיו בסכנה פחותה להדביק או להידבק וכן עבור מי שהחלים מהמחלה", הציג פרופ' אש. "המטרה היא לאפשר פעילויות למי שכבר לא בסכנת הדבקה. במקביל, נאפשר פעילויות גם לאלו שלא יחזיקו בדרכון המדובר - במידה ויימצאו שליליים בבדיקת קורונה".

השבוע פרסמנו בכאן חדשות כי ממונה הקורונה ימליץ על הטלת סגר כאשר יגיע מספר הנדבקים בכל יום ל-2,000 ומקדם הדבקה יהיה גבוה מ-R1. לפי התוכנית שאותה הציג פרופ' אש בפני בכירי משרד הבריאות, יציאה מהסגר תהיה ב-500 נדבקים ליום. 

בתוך כך אישר קבינט הקורונה במשאל טלפוני את התקנות לפתיחת כיתות י'-י"ב בערים ירוקות וצהובות, החל מיום ראשון הקרוב. על פי ההחלטה שאושרה, מנהל מחוז יהיה רשאי לאשר לבעל מוסד לקיים לימודים של כיתות ז', ח' או ט', במקום לימודי כיתות י', י"א או י"ב, שכבה כנגד שכבה, באותו מוסד או במוסד אחר שמצוי בשטח הרשות. כמו כן, על מורי של"ח לא תחול המגבלה שלפיה כל איש צוות ייפגש עם שלוש קבוצות לכל היותר.