-
צילום: יונתן זינדל וחסן ג'די, פלאש 90

קבינט הקורונה צפוי לדון בהגבלות נוספות בחנוכה ובחג המולד

מועד הדיון טרם נקבע. במשרד הבריאות בוחנים אפשרויות להחמרת ההנחיות, בהן סגר או איסור מעבר בין ערים, אך לא התקבלה החלטה סופית בנושא • בשל חילוקי דעות עם פרופ' אש - ממונה הקורונה בחברה הערבית איים להתפטר וחזר בו
גילי כהן, נוב ראובני וסולימאן מסוודה
29 בנובמבר 2020
20:15
עודכן ב 21:28

קבינט הקורונה צפוי לדון השבוע בהגבלות נוספות לקראת תקופת החגים בחודש הבא - חג החנוכה, חג המולד והשנה האזרחית החדשה. היום (ראשון) פורסם בחדשות הערב שמועד הדיון טרם נקבע סופית, אך על הפרק ישנן הגבלות נוספות על הציבור בניסיון למנוע התקהלויות רבות משתתפים.

במשרד הבריאות מקיימים דיונים על אפשרויות להחמרת ההנחיות, בהן סגר או איסור מעבר בין ערים, אך לא התקבלה החלטה סופית בנושא. בד בבד, למרות העלייה בנתוני התחלואה, מערכת החינוך צפויה להמשיך ולהיפתח כמתוכנן. 

ממונה הקורונה, הפרופסור נחמן אש, התייחס הערב לתקופת החגים הצפויה ואמר: "אנחנו חושבים מה נדרש לעשות כדי לצמצם את העלייה המיידית בחולים, ומה יידרש לעשות אם לא נצליח". ממונה הקורונה הוסיף כי אינו יודע מתי יאלצו לנקוט בצעדי ריסון יותר משמעותיים, אך הם לא יהיו דומים להתנהלות בסגר הקודם. "אנחנו מנסים למצוא דרכים שבהן הפגיעה במשק ובחינוך תהיה כמה שיותר קטנה". 

ממונה הקורונה בחברה הערבית איים להתפטר - וחזר בו

בשל חילוקי דעות עם ממונה הקורונה הפרופסור נחמן אש - הממונה בחברה הערבית על הקורונה, איימן סיף, איים להתפטר וחזר בו. היום פורסם בחדשות הערב שסיף יצא נגד אש בשיחות סגורות: "הוא טכנוקרט, עובד רק במספרים ולא מבין מה קורה בשטח בחברה הערבית". הוא טען כי הסגרים ביישובים הערביים לא יעילים והוסיף כי "לא באתי לייעץ בענייני החברה הערבית, אלא להיות חלק מקבלת ההחלטות". 

כדי למנוע את התפטרותו, התקיימה הערב פגישת גישור בין אש, סיף ומנכ"ל משרד הבריאות הפרופסור חזי לוי. לכאן חדשות נודע כי סיף נסוג מההחלטה להתפטר לאחר שהובטח לו לשנות את הקריטריונים שקובעים את הטלת הסגרים, ולמצוא פתרון נקודתי לשבים מטורקיה שלא נכנסים לבידוד. הממונה בחברה הערבית דרש לבצע להם בדיקות בנתב"ג ולהכניס חולים מיד למלוניות קורונה, בנוסף להגברת המעקב אחריהם מצד רשויות מקומיות.

משרד הבריאות אישר את הפרסום בחדשות הערב על ההסכמות וההבטחות שקיבל סיף. בהודעה מפורטת שפרסם המשרד בשפה הערבית נכתב שבעת הפגישה בין הצדדים "נפתרו חילוקי הדעות בעניין הקריטריונים בהטלת הסגר על החברה הערבית ובנושאים אחרים".