החשודים בחיסול מוהסן פחריזאדה לדברי המודיעין האירא

איחוד האמירויות מגנה את חיסול מדען הגרעין האיראני

המודיעין האיראני פרסם תמונות ושמות של חשודים בהתנקשות • על רקע המתיחות באזור: יועצו של הנשיא טראמפ, ג'ארד קושנר, יבקר בסעודיה לפגישה עם יורש העצר בן-סלמאן • פרטים חדשים מחיסול פחריזאדה: פעולה של 3 דקות, ירי באמצעות נשק אוטומטי • משרד המודיעין האיראני: "השגנו רמזים ראשונים מהתקיפה והחיסול של פחריזאדה"
רועי קייס, גילי כהן ובן יניב
29 בנובמבר 2020
22:23
עודכן ב 22:42

חיסול מדען הגרעין האיראני: איחוד האמירויות גינתה הערב (ראשון) את חיסולו של מוהסן פחריזאדה. בהודעה שפורסמה מטעם משרד החוץ במדינה נאמר כי מתוקף האמונה המושרשת של האמירויות בצורך לחפש את כל מרכיבי היציבות באזור, המדינה מגנה את החיסול שעלול להוביל להתלקחות הסכסוך באזור. בנוסף קרא המשרד לכל הצדדים לשמור על איפוק מיריבי כדי למנוע מכך שהאזור ייגרר לחוסר יציבות. 

המודיעין האיראני פרסם היום תמונות ושמות של חשודים בהתנקשות:

על רקע המתיחות באזור מסר בכיר בבית הלבן כי יועץ הנשיא וחתנו, ג'ארד קושנר, יבקרר בסעודיה ובקטר וכי הוא צפוי להיפגש עם יורש העצר הסעודי בן-סלמאן בעיר נאום. שליחי טראמפ לאזור אבי ברקוביץ', שפעל לנירמול יחסי ישראל עם מדינות ערב בעת האחרונה, ובראיין הוק, שליח הממשל לענייני איראן, יצטרפו גם הם לביקור.

פגישות קושנר במפרץ צפויות להתמקד בכמה סוגיות שעל הפרק: סיום המתיחות בין קטר לסעודיה, אישור סופי של מעבר טיסות ישראליות מעל שטחה האווירי של סעודיה, בין אם הן נוחתות ביעדים במפרץ ובין אם לא, ובמאבק באיראן. בנוסף, ישנה אפשרות לקידום עסקאות נשק בין ארצות הברית לסעודיה, אך לא ברור מה ההיתכנות של המהלך בזמן שנותר לכהונת טראמפ בבית הלבן.

דיפלומטים בארצות הברית ובמדינות המפרץ אמרו ל"וול-סטריט ג'ורנל" כי מטרת ביקור הבזק הינה "ניסיון אחרון" להגיע להישגים מדיניים במזרח התיכון ובעיקר "לנסות ולהביא לסיום הסכסוך בין סעודיה ובעלות בריתה לבין קטר".

מוקדם יותר הערב פרסמה סוכנות הידיעות "פארס" פרטים חדשים הנוגעים לחיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית, לפיהם הפעולה נמשכה כשלוש דקות. על פי הדיווח הירי בוצע באמצעות נשק אוטומטי מרחוק - ולא נמצאו עקבות מתנקשים בשטח. מאוחר יותר הודיע משרד המודיעין האיראני: ״השגנו רמזים ראשונים מהתקיפה והחיסול של פחריזאדה, נחשוף בהמשך מידע נוסף״.

בתוך כך דו"ח המועצה לביטחון לאומי ומועצת מדיניות החוץ של הפרלמנט האיראני טען היום כי ניתן להבחין בתפקיד של ישראל בהתנקשות בפחריזאדה, אולם בשל המבצע המסובך, סביר להניח כי גורמים זרים נוספים היו מעורבים. בהתייחס לפגישה יוצאת הדופן של המועצה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, אמר חבר המועצה אבולפאזל אמוני, שפחריזאדה היווה איום על אויביו במשך שנים, וזכה לתשואות בפגישה. הוא הוסיף והדגיש: "ברור שזו הייתה פעולה מתוכננת מראש, מורכבת ומשולבת. יש לנו כבר רמזים טובים על מי עומד מאחוריה".