מפעל תש"ן בקריות
צילום: כאן חדשות

הסכנה והצחנה: תושבי קריית חיים נגד המפעל המזהם שבבעלות המדינה

כיצד הפך מפעל תשתיות נפט ואנרגיה לאימה הגדולה של תושבי הצפון? האזינו להסכת הזמן הירוק
יפעת גליק
30 בנובמבר 2020
08:17

בקריות כולם חתומים קבע על זיהום: נוסעים לצ'ק פוסט וחיים את הזוהמה; קופצים לחיפה ומתצפתים על בתי זיקוק; שופינג ב"ביג" וריח של דלק; מבקרים בקריית חיים ונתקלים במכלי עצומים. מפעלי תשתיות נפט ואנרגיות (תש"ן) הם חלק מנוף ילדותם של זקני הקריות מאז 1934. אבל השנה הם החלו מפזרים גלי צחנה מוגברים.

האזינו לפרק החדש בהסכת "הזמן הירוק"

תש"ן היא חברת התשתית הלאומית של משק הדלק והאנרגיה בישראל. זו חברה בבעלות מלאה של המדינה, והיא אחראית לאחסן נפט גולמי ותזקיקי דלק, לנפק מוצרי דלק לחברות שיווק ולהזרים את הנוזל השחור ברשת קווים תת-קרקעיים. בסופו של התהליך הכל מגיע אל הצרכנים הסופיים: חברת החשמל, מערכת הביטחון, נתב"ג ועוד. השנה הפרה תש"ן את תנאי היתר הרעלים ורישיון העסק שניתנו לה מהמִשרד להגנת הסביבה. עיריית חיפה שללה את רישיונה.

בעקבות תלונות התשובים על הצצחנה הגוברת, יצאו שרית גולן שטיינברג ועופר דרסלר, מאיגוד ערים מפרץ חיפה, לחקור את מקור הריח. הזיהום באוויר נמדד באמצעות אנשי מקצוע שעוברים הסמכה מיוחדת לתפקיד. ד"ר אלה ברלין למשל, שעובדת באיגוד ערים, לוקחת אוויר מהאף ונושפת לאט. אחר כך היא רושמת רישומים בדף שלה.

בדצמבר, קצת לפני שנה, התחילו התושבים לסבול מנחשול של ריח דוחה. אבל ניידת הניטור לא הראתה דבר חריג. במשך השנה נערמו עוד תלונות ביחידה האזורית לאיכות הסביבה, איגוד ערים מפרץ חיפה. כשהמריחים חזרו ובאפם תוצאות לא טובות, הם זימנו את הנהלת תש"ן לשיחה. אף על פי שבתש"ן טענו שהם לא מקור הריח, הם נענו לדרישת איגוד ערים חיפה לדיגומים.

רק באוגוסט השנה, שמונה חודשים לאחר שהתחדשו גלי הריח, הזמין המשרד להגנת הסביבה את תש"ן לשימוע. ממסמכי השימוע שערך המשרד להגנת הסביבה לתש"ן עולה בין היתר כי המשרד ידע שיש חריגות מלוחות הזמנים שנקבעו לביצוע בדיקת תקינות מלאה לכמה ממכלי האחסון. בדיקת שניים מהם, הייתה אמורה להיות לפני שנים אחדות, ודחיית מועד הבדיקה לא אושרה מטעם המשרד.

כשנשאלו על כך בשימוע, אמרו מטעם תש"ן שהבּדיקות אכן לא בוצעו, והסבירו כי "לאור צרכים לוגיסטיים ועל מנת לשמור על גמישות תפעולית תתכן תזוזה בלוחות הזמנים להשבתת מכלים".  נזכיר: כל הזמן הזה המכלים שוכנים ממש סמוך לבתי התושבים.

כבר שנים יש תוכניות מגרה להעתיק את מפעלי תש"ן, אבל הן הוקפאו מאז שהוגשה תכנית אחרת: "מפרץ החדשנות". בימים האחרונים החלה מתכנסת ועדת המנכ"לים, שאמורה להכריע בעניינה. התושבים מקווים כי אם היא תאושר, גם מפעלי תש"ן יפונו.