גנץ ונתניהו
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

נתניהו: האופוזיציה תנסה לגרור אותנו לבחירות - הליכוד יצביע בעד אחדות

השר הנדל לכאן רשת ב: אם יצביעו על הקדמת הבחירות - דרך ארץ תתמוך • ללא תיאום עם הליכוד: גנץ הורה לקדם עוד השבוע שלוש הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה • גנץ התבטא נגד המאחזים הבלתי חוקיים ביו"ש: "מאחזים בלתי חוקיים הם בלתי חוקיים, נקודה"
יערה שפירא ומיכאל שמש
30 בנובמבר 2020
08:04
עודכן ב 18:09

המתיחות בקואליציה: ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שני) בפתח ישיבת סיעת הליכוד כי האופוזיציה תנסה ביום רביעי "לגרור אותנו לבחירות והליכוד יצביע נגד בחירות ובעד אחדות". לדבריו, "אזרחי ישראל זקוקים לממשלה שפועלת למען אחדות". בכחול לבן אמרו בתגובה: "הציבור סיים לקנות את השקרים של נתניהו. אם לא היה משפט - היה תקציב".

בד בבד, שר התקשורת יועז הנדל אמר היום בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב שאם תעלה ההצבעה על הקדמת הבחירות - סיעת דרך ארץ תצביע בעד. "אני רואה רק מסלול אחד - הליכה לבחירות. הממשלה לא מתפקדת מספיק טוב", הסביר הנדל. על הסיבה שחתמו על הסכם קואליציוני הוסיף: "זו הייתה תקלה שאף אחד לא זיהה בעת החתימה. בהסכם הייתה פרצה לגבי התקציב ומי שרצה ניצל אותה". 

קודם לכן הנחה שר הביטחון ויו"ר כחול לבן, בני גנץ, את יו"ר הסיעה חבר הכנסת איתן גינזבורג, לקדם השבוע, ללא תיאום עם הליכוד, שלוש הצעות חוק בנושאי שוויון ואיסור על אפליה. זאת במטרה להשלים את הליך חקיקתן כבר בכנסת הנוכחית.

ההצעות שיקודמו הן חוק יסוד השוויון, שבה מוצע לעגן במסגרת "חוק-יסוד: כבוד האדם וחירותו" את הזכות לשוויון ואת האיסור על אפליה; חוק פונדקאות שירחיב את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות; חוק יסוד מגילת העצמאות, שיעגן בחוק-יסוד את החובה לפרש את מכלול החקיקה הישראלית לאור הכרזת העצמאות כחובה פרשנית חוקתית.

בסיעת ש"ס תקפו את כחול לבן בעקבות הצעות החוק שבכוונתה להעלות בהמשך השבוע: ״השר בני גנץ וכחול לבן החליטו לפרק את הממשלה וללכת לבחירות. הניסיון לקדם הצעות חוק שנועדו להגביר מחלוקות ולעורר פילוג, במקביל לפיזור הכנסת, נועדו אך ורק לקושש קולות ומשדרים מצוקה פוליטית קשה״, אמרו בש"ס.

עימות בין השרים זמיר וינקלביץ': "את עושה נזק גדול ממניעים פוליטיים" 

בישיבת סיעת כחול לבן נרשם אחר הצוהריים עימות ובמהלכו התבטא שר גנץ בגנות המאחזים הבלתי חוקיים ביהודה ושומרון. הדברים נאמרו כשהשר לשעבר אסף זמיר תקף את שרת התפוצות עומר ינקלביץ', בעקבות תמיכתה בהסדרת המאחזים ביהודה ושומרון. "אני חושב שצריך להצביע על פיזור הכנסת ואנחנו הולכים לבחירות", אמר זמיר. "מה שינקלביץ' עושה זה נזק גדול, את עושה את זה ממניעים פוליטיים. אנחנו לא מפלגה של מועצת יש"ע". 

עוד אמר זמיר לינקלביץ': "מפריע לי שאת מסתובבת ביהודה ושומרון". השרה ענתה: "עדיף שתדברו איתי במקום לתדרך נגדי בתקשורת". בשלב זה גנץ ציין שיש להפסיק עם התדרוכים. ינקלביץ' הוסיפה: "הדעות שלי לא ימניות קיצוניות. יש שם בני אדם, רופאים, טייסים ואחיות. מגיע להם גם". על כך השיב יו"ר המפלגה: "אנחנו לא נגד ההסדרה. אנחנו בעד הסדרה היכן שניתן באופן חוקי באדמות מדינה. מאחזים בלתי חוקיים הם בלתי חוקיים, נקודה".

לפיד לכחול לבן: היו לכם כוונות טובות - עכשיו צריך לתקן

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, אמר בפתח ישיבת סיעת יש עתיד כי בעוד 48 שעות ניתן לסיים את דרכה של הממשלה הגרועה ביותר בתולדות המדינה. "אני קורא מפה למפלגת כחול לבן: מה שהיה היה. בואו נעשה יחד את הדבר הנכון. הגיע הזמן שתפסיקו להיות משתפי הפעולה של נתניהו. היו לכם כוונות טובות, זה לא הצליח. עכשיו צריך לתקן. אתם לא יושבים בממשלת אחדות, אלא בממשלה מנופחת ומושחתת שגורמת נזק אדיר לכלכלת ישראל. אנחנו צריכים ממשלה שתעבוד בשביל אזרחי ישראל. שתקום בבוקר בשביל לאחד את הישראלים ולבנות מחדש את הכלכלה".

שר המשפטים אבי ניסנקורן התייחס הבוקר לאפשרות שכחול לבן תצביע בעד פיזור הכנסת, ואמר כי ההחלטות יתקבלו מחר בערב. בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר ניסנקורן: "אי אפשר להמשיך ככה, כשמשיקולים אישיים לא מעבירים תקציב ומינויים. זה ברור לכל כחול לבן".

האזינו לריאיון עם השר אבי ניסנקורן

"זאת החלטה קשה לשלוח את ישראל בעת הזאת לבחירות, מצד שני לממשלה יש תפקיד אחד – לעבוד לטובת האזרחים. אנחנו לא יכולים להסביר לאזרחי ישראל למה אין תקציב ל-2021", הוסיף ניסנקורן. בנוגע למחלוקת בתוך מפלגתו אמר: "נתניהו לא יודע להסביר למה אין תקציב מדינה ומינויים תקינים. הדברים האלה חייבים הסבר. המבחן להישארות הוא רק טובת מדינת ישראל. תהיה החלטה אחידה". 

האזינו לריאיון עם השר עמיר פרץ 

שר הכלכלה עמיר פרץ מהעבודה אמר בתוכנית כי מפלגתו מתואמת עם כחול לבן. "אני מניח שהסיכויים שנצביע לפיזור הכנסת הם מאוד גבוהים. אני חושב שזו העמדה המתגבשת", אמר פרץ לאריה גולן.

הקרב על התקציב

יו"ר ועדת הכספים חבר הכנסת משה גפני מזהיר בשיחות סגורות שאם לא יאושר תקציב עד לסוף השנה, לא ניתן יהיה להוציא כסף מקופת המדינה מתחילת 2021. לטענת גפני, לא תהיה אפשרות להתנהל על פי תקציב של אחד חלקי 12, לפיה פעלו השנה. לדבריו, אם קורה שתקציב לא מאושר בכנסת שנתיים ברציפות בשנה השנייה כבר לא ניתן להתבסס על התקציב של השנה הקודמת, והמשמעות היא למעשה שיתוק כלכלי מוחלט.

עקב כך, הוא זימן דיון מיוחד היום בוועדה ומתכוון להציף במהלכו את סכנת השיתוק הכלכלי שלטענתו ישראל צפויה להיקלע אליה בעוד חודש. אנשי גפני מספרים שבמשרד האוצר ניסו למנוע את הדיון היום ואת הצפת הבעיה אך נענו בתגובה שהם נדרשים להתייצב לדיון ולתת תשובות לנושא.