קניון איילון ברמת גן 29.11.20
צילום: פלאש 90

יו"ר ועדת החוקה: במצב הקיים לא נאשר את פיילוט הקניונים שנגמר ביום ראשון

ראש מטה הקורונה בחברה הערבית איימן סייף: "יש לאסור על טיסות לטורקיה - היא מקור להידבקות גדולה" • משרד הבריאות: 985 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו אתמול • אמ"ן: ייתכן גל משמעותי עוד טרם השפעת החיסון • חיילי יחידות סגורות החוזרים מחופשה יגיעו עם ציוד לשהייה של עד חודש בבסיס
דקלה אהרון שפרן
30 בנובמבר 2020
09:17
עודכן ב 11:00

ועדת חוקה, חוק ומשפט מתכנסת הבוקר (שני) לדיון על מתווה הקניונים. יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב אשר, אמר כי במצב הקיים הוועדה בראשותו אינה מתכוונת לאשר את הפיילוט שנגמר ביום ראשון. "אנחנו נתבע להגדיל את מספר הקניונים הקטנים שידעו לעמוד בתנאים ואז אפשר לשקול כעוד כמה קניונים גדולים".

בפתח הדיון אמר אשר: "אנו מברכים על ההחלטה לפתוח את הקניונים. אני מקווה שיצליחו לשכנע אותי שהפיילוט מוצלח, אני חצוי. אנחנו שמחים שזה קורה אבל מצד שני זה לא קורה מספיק ואני לא בטוח שכל שיטת ההגרלות והקריטריונים נכונים ומשקפים". 

ראש מטה הקורונה בחברה הערבית, איימן סייף, אומר הבוקר כי יש לאסור על טיסות לטורקיה שכן היא מקור להדבקות גדולה במגזר הערבי. בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, אמר סייף כי חלק מהחוזרים מטורקיה "נמצאים חיוביים לקורונה, ולא שומרים על כללי הבידוד ומסתובבים באופן חופשי ביישובם".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

בעניין החתונות במגזר הערבי אמר סייף כי זה לא הזמן לאירועים, ויש לדחותם לשנה הבאה. סייף הדגיש כי סגר יכול להיות כלי במאבק בתחלואה אך כרגע הוא פחות אפקטיבי. הוא קרא להגביר את האכיפה ביישובים הערביים, וציין כי הנפגעים העיקריים מסגר הם תלמידים, ותושבים שאינם יכולים לצאת מהיישוב ולהתפרנס. סייף הדגיש כי מספר הבדיקות ביישובים הערביים גדל מאוד ומכאן מספר המאומתים לקורונה.

מרכז הוועדה למיגור הקורונה בחברה הערבית מטעם משרד הבריאות עו"ד מועאוויה כבהה טען כי כל הפעולות שנעשות כדי לעצור את ההתפרצות במגזר זה אינן מועילות, כך פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. לדבריו, יש לנקוט צעדים מידיים לעצירת העלייה החדה בתחלואה. 

כבהה אמר כי כ-48% מהחולים הפעילים כיום בישראל הם מהחברה הערבית, ולמרות זאת לא ננקטים צעדים חריפים מספיק לעצירת התחלואה. הוא הוסיף שהערכה היא שהקורונה תלווה אותנו עוד שנה, מחייבת לחשוב על מתווים ארוכי טווח ופתרונות שיקלו על החברה, וקרא לקדם מתווים כאלה. בין היתר לאפשר קיום חתונות במסגרת מתוכננת וקפדנית כמו בדיקות המוניות לכל האורחים כפי שנעשה באיים הירוקים.

מחלוקת באילת סביב מתכונת האיים הירוקים: תושבים בעיר הדרומית הביעו בימים האחרונים תרעומת על מתווה האיים הירוקים שבמסגרתו נדרשים התושבים להיבדק בכניסה אל העיר. מרדכי אלקבץ, תושב אילת, אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי קיימת עמימות רבה באשר לאמינות הבדיקות המהירות וכי הוא אינו רוצה לשים את גורלו וגורל משפחתתו בידי הבדיקות.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

"לא עברתי בדיקה אחת", סיפר אלקבץ. "אני מתנגד מהותית לכפיית בדיקות. אנחנו נמנעים מלצאת מאילת כבר כמה שבועות וכמוני יש רבים שלא מוכנים להשלים עם כפיית בדיקות. אני מתייחס ברצינות לקורונה וגם לזכויות אדם".

כשנשאל האם אין חשיבות בעיניו לפרנסת תושבי אילת אמר אלקבץ: "פרנסתם של תושבי אילת היא ערך עליון ונעשה בה שימוש ציני מאוד. מסחר בזכויות אדם. אתה רוצה לעבוד? תוותר על החופש לבחור על גופך. עד היום מעולם לא כפו עליך בדיקה. אף אחת מהכפיות עד כה לא הקפיצה אותנו לבג"ץ. לא סגרים, לא עוצרים, לא מסכות. איפה שמים את הקו האדום? אני חושב שגם אחכה עוד הרבה שנים לראות מה קורה עם החיסון הזה לפני שאכניס את זה לגוף שלי".

מנגד טענה בתוכנית אתי קריכלי, תושבת אילת העובדת בתחום המלונאות, כי זו זכות ושליחות לבצע את הבדיקות בכניסה לעיר: "יהיה פשע לא לאפשר לעם ישראל בתקופה המורכבת הזו לא לבוא להתארח באילת. רב תושבי אילת לא עושים את הבדיקה. אנחנו ממליצים לעובדים שלנו להיבדק. נבדקתי שלוש פעמים, זה אורך דקה וחצי. בסוף השבוע האחרון העיר התעוררה לחיים". 

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן כי אתמול אובחנו 985 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.5% מתוך כ-39 אלף שנערכו אתמול. מניין החולים במצב קשה עומד על 263, מהם 114 מונשמים ו-98 במצב קריטי. מספר המתים מהנגיף עומד על 2,864.

בדוח אגף המודיעין שפורסם היום נכתב כי "מניתוח הזמן להתפתחות גל תחלואה חריף מתחוור בבירור שייתכן גל משמעותי עוד טרם השפעת החיסון, במקרה שפתיחת המשק תעשה בצורה לא מבוקרת. על כן, גם בישראל אנו ממליצים להמשיך ולהקפיד בחודשי החורף הקרוב על כללי הזהירות ולהימנע משאננות אשר תוביל לגל תחלואה שכזה". 

בתוך כך, בצה"ל נערכים לאפשרות של הגבלות על יציאת חיילים בשל העלייה בנתוני התחלואה וחיילי יחידות סגורות החוזרים מחופשה הנוחו להגיע עם ציוד לשהייה של עד חודש בבסיס.

אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי קבינט הקורונה צפוי לדון השבוע בהגבלות נוספות לקראת תקופת החגים בחודש הבא - חג החנוכה, חג המולד והשנה האזרחית החדשה. במשרד הבריאות מקיימים דיונים על אפשרויות להחמרת ההנחיות, בהן סגר או איסור מעבר בין ערים, אך לא התקבלה החלטה סופית בנושא. בד בבד, למרות העלייה בנתוני התחלואה, מערכת החינוך צפויה להמשיך ולהיפתח כמתוכנן.