הלוויית מדען הגרעין פחריזאדה בטהראן
צילום: רויטרס

מנכ"ל משרד החוץ לשגרירויות ישראל: הקפידו באופן מרבי על הוראות הביטחון ושמרו ערנות

לאחר חיסול מדען הגרעין כתב אלון אושפיז: "חובה על כולנו להבטיח את ביטחונם ובריאותם של כל עובדי הנציגויות ובני משפחותיהם" • דיווח באיראן: כלי הנשק ששימשו לחיסול פחריזאדה - יוצרו בישראל והופעל באמצעות לוויין • מדען הגרעין שחוסל נקבר בטהראן: "שום טרור או מעשה טיפשי לא יישארו בלי מענה של העם האיראני"
גילי כהן ומאיה ראכלין
30 בנובמבר 2020
09:33
עודכן ב 12:18

חיסול ראש פרויקט הגרעין האיראני: מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז, פנה היום (שני) לשגרירויות ישראל בעולם בקריאה להקפיד באופן מרבי על הוראות הביטחון ולשמור על עירנות בעקבות "אירועי סוף השבוע".  אושפיז כתב בפנייה חריגה לכלל השגרירים והשגרירות כי הוא מבקש "להדגיש את חומרת האירועים והחובה המוטלת על כולנו להבטיח את ביטחונם ובריאותם של כל עובדי הנציגויות ובני משפחותיהם ללא יוצא מן הכלל'.

מנכ"ל משרד החוץ התריע שיש להקפיד על "הרמה הגבוהה ביותר של דריכות וערנות לכל פעילות חריגה באזור הנציגות, בבתי המשפחות ובמוקדי קהילות היהודיות והישראליות". בעקבות ההתנקשות המיוחסת לישראל במדען הגרעין הבכיר פחריזאדה, העלו במשרד החוץ את הכוננות בכמה נציגויות רשמיות ישראליות בעולם וכן תגברו את האבטחה. במשרד החוץ סרבו להתייחס לנושא.

באיראן מדווחים היום כי יש ראיות הקושרות את ישראל לחיסול מדען הגרעין מוהסן פחריזאדה. לפי הדיווח בערוץ אל עאלם האיראני, ישראל גייסה פעילים מאיראן המתנגדים לפעילות משמרות המהפכה, וכי כלי הנשק שבהם נעשה שימוש בחיסול יוצרו בישראל ונשלטו באמצעות לוויין.

איראן שבה ומזהירה היום כי תגיב על ההתנקשות בפחריזאדה. שר ההגנה אמיר חאתמי אמר בהלוויית המדען כי "שום טרור או מעשה טיפשי לא יישארו בלי מענה של העם האיראני, ומי שביצע את החיסול ייענש". לדבריו, התגובה לחיסול בלתי נמנעת.

הלווייתו של מדען הגרעין התקיימה בטהראן. בגלל מגבלות הקורונה, רק מפקדים וקרובי המשפחה של פחריזאדה הורשו להשתתף בטקס.

אתמול פרסמה סוכנות הידיעות "פארס" פרטים חדשים הנוגעים לחיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית, לפיהם הפעולה נמשכה כשלוש דקות. על פי הדיווח הירי בוצע באמצעות נשק אוטומטי מרחוק - ולא נמצאו עקבות מתנקשים בשטח. מאוחר יותר הודיע משרד המודיעין האיראני: ״השגנו רמזים ראשונים מהתקיפה והחיסול של פחריזאדה, נחשוף בהמשך מידע נוסף״.

בתוך כך, דוח המועצה לביטחון לאומי ומועצת מדיניות החוץ של הפרלמנט האיראני טען אתמול כי ניתן להבחין בתפקיד של ישראל בהתנקשות בפחריזאדה, אולם בשל המבצע המסובך סביר להניח כי גורמים זרים נוספים היו מעורבים. בהתייחס לפגישה יוצאת הדופן של המועצה לביטחון לאומי בפרלמנט האיראני, אמר חבר המועצה אבולפאזל אמוני, שפחריזאדה היווה איום על אויביו במשך שנים.