פועלים פלסטינים במחסום בית לחם

פועלים פלסטינים מחכים שעות במחסום: "מעכבים סתם"

לצד הסכנה שבעליית התחלואה והעברתה לישראל - הפועלים מאחרים לעבודתם. אבי בן אלול, קבלן מירושלים: "הם יוצאים מהמחסום ב-8-9, כשהם צריכים להיות בעבודה בשבע בבוקר. הנזק הכלכלי מאוד גדול, כבר כשהם מגיעים לעבודה הם גמורים"
נורית יוחנן
01 בדצמבר 2020
12:50

עיכובים לא ברורים במחסום בית לחם גורמים לפועלים פלסטינים להמתין בתור צפוף שעות ארוכות עד שהם מורשים להיכנס לישראל - מה שגורם לקבלנים להפסיד שעות עבודה, כך דיווחנו הבוקר (שלישי) בכאן רשת ב. בחודש האחרון עשרות אלפי פלסטינים מעוכבים בכל בוקר למשך מספר שעות במחסום,  בצל התפרצות קורונה בבית לחם. בישראל תולים את הדבר בנהלי קורונה חדשים - אך לא ברור מה הם אותם נהלים. 

מחסום בית לחם "מעבר רחל" הוא אחד המעברים הפעילים ביהודה ושומרון - דרכו נכנסים לישראל עשרות אלפי פועלים בכל יום, מאזור בית לחם לירושלים - מרביתם עובדי ענף הבנייה. המחסום עצמו שופץ לפני שנה וחצי כדי להכיל את מספר הפועלים הגדול, ומאז לקח לפועלים מספר דקות בודדות כדי לעבור בו. בחודש האחרון ההמתנה במחסום - בצד הפלסטיני - עומדת על שעתיים ואף שלוש שעות.

הפועלים מספרים שללא כל הודעה מוקדמת - הכוח ששומר על המחסום מעביר אותם בקבוצות קטנות של חמישה פועלים בלבד לאורך כל המחסום - ורק לאחר מכן מאפשר לקבוצה נוספת לעבור. בפנייה של האגודה לזכויות האזרח נכתב שהעיכוב נובע גם מסגירה של חלק משרוולי הבדיקה בחלק משעות הפעילות במחסום.

פועל פלסטיני מאזור בית לחם שעובד בירושלים, מתאר את המצב: "בחודש האחרון מעכבים אותנו סתם כך. 20-25 אלף איש מחכים שעה-שעה וחצי, יוצאים 3 דקות, ומחכים, עד שתעבור הקבוצה הבאה".

העיכובים במחסום מביאים להתקהלות ולצפיפות רבה בצד הפלסטיני של המחסום ולעיכוב משמעותי בשעות העבודה של הפועלים. אבי בן אלול, קבלן מירושלים אומר: "הם יוצאים דרך המחסום בין השעות שמונה לתשע, כשהם צריכים להיות בעבודה בשבע בבוקר. הנזק הכלכלי מאוד גדול, כבר כשהם יוצאים לעבודה הם גמורים".

ממשטרת ישראל, שאחראית על המעבר, נמסר בתגובה: "מעבר רחל שודרג ושופץ בשנים האחרונות, וכפועל יוצא תהליך הבידוק במעבר התייעל והתקצר באופן משמעותי. נוכח ההגבלות שמכוח התקנות למניעת התפשטות נגיף הקורונה, פועלים כוחות הביטחון במעבר באופן מותאם. נמשיך לפעול למעבר יעיל ובטוח תוך שמירה על בריאותם של משתמשי המעבר, לצד ביצוע כל הבדיקות והפעולות הנדרשות להגנה על ביטחון אזרחי ישראל". עם זאת, מהמשטרה לא נענו לבקשת כאן חדשות לפרט מה הם אותם נהלים וכיצד הם מעכבים באופן משמעותי את הבידוק במעבר.

בתוך כך, בשבוע הבא המדינה מתכננת להוציא לפועל רפורמה להעסקת פועלים פלסטינים בישראל - ארבע שנים אחרי המלצות הצוות הבין משרדי. מ-6 בדצמבר היתר העבודה יהיה אישי לעובד ולא קשור למעסיק ספציפי כפי שהיה עד כה.

בימים האחרונים תחלואת הקורונה ברשות הפלסטינית נמצאת במגמת עלייה - בשבוע שעבר בכל  יום התגלו בין 600 ל-800 חולים בגדה ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על כ-10%. מוקד ההתפשטות הגדול ביותר בגדה כעת הוא בית לחם עם 931 חולים והרשות הפלסטינית הכריזה על עוצר בסופי שבוע ועוצר לילי. בגדה כולה ישנם כ-6,000 חולים פעילים, ועד כה מתו מהנגיף יותר מ-500 בני אדם.