-
צילום: אי-פי

משרד המשפטים האמריקני חוקר: חשד שכספים הועברו לבית הלבן בתמורה לחנינה מהנשיא

רשת CNN מדווחת: החקירה התפרסמה בעקבות חשיפה של מסמכים בבית משפט פדרלי בוושינגטון. במסמכים לא נאמר מתי התרחשו החשדות ומי מעורב במעשים האלה • במקביל, בניו יורק טיימס דווח כי טראמפ בדק עם יועציו אפשרות להעניק חנינה מקדמית לעורך דינו רודי ג'וליאני, לחתנו ויועצו ג'ארד קושנר ולשלושה מילדיו
מערכת כאן חדשות
02 בדצמבר 2020
02:48

רשת CNN מדווחת הלילה (רביעי) שמשרד המשפטים האמריקני חוקר חשד כי הועברו כספי שוחד לבית הלבן או לגופים פוליטיים המקורבים אליו, בתמורה לחנינה מהנשיא היוצא דונלד טראמפ. בדיווח נאמר כי דבר החקירה התפרסם בעקבות חשיפה של מסמכים בבית משפט פדרלי בוושינגטון. במסמכים לא נאמר מתי התרחשו החשדות המדוברים ומי מעורב במעשים האלה.

אנשי התביעה לא הציגו לשופט ראיות על תשלום ישיר לבית הלבן והסתפקו בראיות שאדם שביקש לזכות בחנינה נשיאותית היה בעבר תורם לנשיא ארצות הברית. פקיד במשרד המשפטים מסר לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי אין עובד בממשל שנתון בחקירת החשדות שעליהן דיווחה רשת CNN. 

המסמכים המשמשים בחקירה הושגו לאחר שהתביעה ביקשה גישה לחומרים שאסף "צוות סינון", שמטרתו לוודא שתובעים לא מקבלים ראיות שהיו אמורות להישמר מעיניהם. הצוות אסף יותר מ-50 אייפונים, אייפדים, מחשבים ניידים וכוננים קשיחים מהמשרד שאותו בחנו. 

התביעה ביקשה כאמור גישה למידע שאסף צוות הסינון, בטענה שתכתובות המייל חושפות, לכאורה, פעילות פלילית, הכוללת "תוכנית לובי חשאית" ומערך שוחד שמציע חנינה בתמורה לתרומה פוליטית משמעותית. עוד מדווחת רשת CNN כי ייבחנו בפרשה אנשים שנרשמו כ"לוביסטיים של בכירים בבית הלבן" שבחנו אפשרות להשיג חנינה ולהשתמש במתווך להעברת שוחד. 

בתוך כך, עיתון הניו יורק טיימס דיווח הלילה כי הנשיא טראמפ בדק עם יועציו את האפשרות להעניק חנינה מקדמית לעורך דינו רודי ג'וליאני, לחתנו ויועצו ג'ארד קושנר ולשלושה מילדיו - איוונקה טראמפ, אריק טראמפ ודונלד טראמפ ג'וניר. על פי הדיווח, טראמפ חושש מאפשרות שממשל ביידן ינסה להעניש אותו על-ידי חקירת המעגלים הקרובים אליו. ג'וליאני הכחיש את הפרסום לפיו שוחח עם טראמפ על קבלת חנינה מקדמית.