החשודים בחיסול
-

איראן: איתרנו חשודים בהתנקשות במדען הגרעין פחריזאדה

דובר ממשלת איראן אישר שמשרד המודיעין איתר את האנשים שהפעילו את הטכנולוגיה באמצעותה חוסל אבי תוכנית גרעין האיראנית, ואמר: "מערכת המודיעין שלנו לא התעכבה. אנחנו עוקבים אחר האירוע ובוחנים את כל מימדיו - וכשתסתיים החקירה, נתכנן את התגובה שלנו"
מאיה ראכלין
02 בדצמבר 2020
15:42

ההתנקשות באבי תוכנית הגרעין האיראניתמשרד המודיעין בטהראן הודיע היום (רביעי) שאיתר חשודים בפעולה בה נהרג מדען הגרעין מוהסן פחריזאדה ביום שישי. לפי הודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, החשודים הפעילו טכנולוגיה שבאמצעותה נפגע המדען. דובר ממשלת איראן כתב בהודעה כי "מערכת המודיעין שלנו לא התעכבה. אנחנו עוקבים אחר האירוע ובוחנים את כל מימדיו - וכשתסתיים החקירה, נתכנן את התגובה שלנו".

ביום שני דיווחו באיראן כי יש ראיות הקושרות את ישראל לחיסול  פחריזאדה. לפי הדיווח בערוץ אל עאלם האיראני, ישראל גייסה פעילים מאיראן המתנגדים לפעילות משמרות המהפכה, וכי כלי הנשק שבהם נעשה שימוש בחיסול יוצרו בישראל ונשלטו באמצעות לוויין.

משרד המודיעין פרסם ביום ראשון תמונות ושמות של חשודים במעורבות בפעולה. לפי פרטים שפורסמו בסוכנות הידיעות "פארס", הפעולה נמשכה כשלוש דקות. הירי בוצע באמצעות נשק אוטומטי מרחוק - ולא נמצאו עקבות מתנקשים בשטח.

הראיות המצטברות באיראן למעורבות ישראלית בפעולה הביאו להעלאת המוכנות הישראלית לפעולות נקם. מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז, פנה שלשום לשגרירויות ישראל בעולם בקריאה להקפיד באופן מרבי על הוראות הביטחון ולשמור על עירנות בעקבות "אירועי סוף השבוע". אושפיז כתב בפנייה חריגה לכלל השגרירים והשגרירות כי הוא מבקש "להדגיש את חומרת האירועים והחובה המוטלת על כולנו להבטיח את ביטחונם ובריאותם של כל עובדי הנציגויות ובני משפחותיהם ללא יוצא מן הכלל".