נתניהו וגנץ
צילום: אורן בן חקון, פלאש 90

נתניהו בהצהרה: בימים דרמטיים כאלה – אסור ללכת לבחירות

רה"מ בהצהרה: עם ישראל רוצה אחדות ולא קלפיות. חיסונים ולא תשדירי בחירות • נתניהו לשאלת כאן חדשות: בכל מקרה לא נשען על הרשימה המשותפת • גנץ הגיב לנתניהו: הגיע מבחן המעשים, האחריות עליך ורק עליך • נתניהו התבטא שיסכים לאשר את תקציב 2021 כבר בסוף חודש ינואר, אך בכחול לבן מעוניינים לאשר חוק שיבטיח את הפשרה
יערה שפירא
02 בדצמבר 2020
19:57
עודכן ב 20:45

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (רביעי) הצהרה אחרי אישור החוק לפיזור הכנסת בקריאה טרומית. בדבריו, קרא לשר הביטחון בני גנץ לחזור בו מהמשך קידום החוק, ואמר: "עם ישראל רוצה אחדות ולא קלפיות. חיסונים ולא תשדירי בחירות". הוא הוסיף: "בימים דרמטיים כאלה – צריך לשים את הפוליטיקה בצד. גנץ צריך לעצור את ההדרדרות לבחירות ולהפסיק את ההתקפות משולחות הרסן. צריך להתנהג אחרת, אסור לגרור את המדינה לפוליטיקה של בחירות כשצריך להתמקד בהצלת חיים". 

שידור חי – חדשות הערב

"אם כחול לבן יעצרו את תהליך פיזור הכנסת יכולה להיות אחדות", המשיך נתניהו. "לא תהיה אחדות אם הם יקיימו אופוזיציה בתוך הקואליציה. קואזיציה. לא מפסיקים לתקוף את הממשלה והעומד בראשה. חותמים על הסכמים קואליציונים ומפרים אותם מהיום הראשון, כמו ההסכם על המינויים. גנץ לצערי נגרר אחרי לפיד ובנט כי להם אין בעיה ואין אחריות, והם מוכנים לגרור לבחירות נוספות מסיבות אישיות. הציבור הישראלי רוצה אחריות ואחדות". 

נתניהו התייחס לשאלת כאן חדשות על מנסור עבאס ואמר: "בכל מקרה לא נשען על הרשימה המשותפת. אבל זה לא אומר שאני לא רואה עצמי אחראי לכל אזרחי ישראל". בתשובה לשאלה על מעורבות ישראל בחיסול המדען האיראני השיב: "אנחנו תמיד שומעים את הטענות האלה. בין אם נכון או לא, אנחנו לא מגיבים על זה ואני לא מתכוון לסטות מזה"

גנץ הגיב על דברי נתניהו ומסר: "תמה עת התרגילים. נגמר מסע ההסתרות והשקרים - הגיע מבחן המעשים. אם לא היה משפט הייתה ממשלה מתפקדת. אם לא היה משפט- הייתה אחדות. האחריות עליך ורק עליך". 

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם כי ראש הממשלה התבטא ביממה האחרונה, ואמר שיסכים לאשר את התקציב לשנת 2021 כבר בסוף חודש ינואר. סלע המחלוקת המרכזי עם כחול לבן הן הערבויות שדורשים במפלגה. גנץ מבקש לאשר חוק שיבטיח את הפשרה ואילו נתניהו מסרב לפי שעה. 

בתוך כך, במערכת הפוליטית כבר נערכים לבחירות הקרובות. בחדשות הערב פורסם היום כי גורמים ששוחחו עם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט אמרו כי מופעל עליו לחץ כבד לקבל החלטה בנוגע לכניסה לפוליטיקה. עם זאת, הוא לא מתכוון לקבל הכרעה עד לפיזור הכנסת באופן סופי. 

אחרי אישור החוק בקריאה טרומית, השלב הבא הדרוש לקידומו הוא דיון בו בוועדה. בסיעות האופוזיציה מעוניינים לדון בו בוועדת הכנסת בראשה עומד איתן גינזבורג מכחול לבן, בעוד שבליכוד מעדיפים דיון בוועדת החוקה בראשות ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה. גינזבורג אמר כי הוא יביא את החוק לדיון בוועדתו ביום שני הקרוב. 

מי שנעדר מההצבעה היו חברי סיעת רע"מ מהרשימה המשותפת. יו"ר רע"מ מנסור עבאס, שעמד בעין הסערה בשבועיים האחרונים עקב שיתוף הפעולה הגובר שלו עם ראש הממשלה נתניהו, אמר כי "ההחלטה להיעדר היא עקרונית ולא חלק מדיל פוליטי. אף אחד לא מבקר את העובדה שהולכים למערכת בחירות רביעית. אנחנו מקדמים דברים גם מול הליכוד וגם מול כחול לבן". ברשימה המשותפת כבר נשמעו קולות שקראו לסנקציות על חברי הרשימה שנעדרו מההצבעה.