נתניהו וגנץ
צילום: מרים אלסטר ותומר נויברג, פלאש 90

פיזור או פשרה? התרחישים האפשריים למערכת הפוליטית

לוחות הזמנים והאפשרויות לקראת בחירות 2021: אישור החוק וקביעת תאריך לבחירות, אי אישור התקציב – שיוביל לבחירות ב-23 במארס, או פשרה שתדחה את המשבר עוד קצת
תמר אלמוג
02 בדצמבר 2020
21:34
עודכן ב 23:27

אחרי אישור פיזור הכנסת בקריאה טרומית נותרו לפנינו עוד שלוש קריאות והדד ליין המתקרב לפיזור האוטומטי של הכנסת, במקרה שלא יאושר תקציב. יש שלושה תרחישים מרכזיים לפנינו.


הראשון, תהליך פיזור הכנסת נמשך – החוק מאושר בוועדת הכנסת, ובמליאה מצביעים בקריאה שנייה ושלישית על החוק שמפזר אותה. במקרה כזה, כבר בחוק נקבע תאריך הבחירות. הוא צריך להיות לכל המאוחר עד חמישה חודשים מרגע שהחוק עובר.

תרחיש שני, סביר יותר כרגע, הכנסת ממשיכה עד לתאריך שבו אמור לעבור תקציב המדינה. התאריך הזה נדחה שוב ושוב, ועומד כעת על 23 בדצמבר. זה התאריך האחרון,  אם התקציב לא עובר אז הכנסת מתפזרת אוטומטית. במקרה כזה, תאריך הבחירות קשיח – יום שלישי האחרון בשלושה חודשים מרגע הפיזור. במקרה זה, מדובר על 23 במארס.

גם לתרחיש הזה יש חלופה – העברת תקציב רק לשנת 2020. המשמעות היא פתירת המשבר לרגע, ודחיית העיסוק בתקציב לשנת 2021. במקרה כזה, אפשר יהיה לשחזר את המשבר בעוד כמה חודשים. מה שיוביל לקביעת מועד שנחשב נוח יותר לראש הממשלה.

התרחיש האחרון – פשרה. נתניהו וגנץ מגיעים להסכמות בעניין התקציב, והחוק לפיזור הכנסת לא מקודם או שמצביעים נגדו ואין בחירות. במערכת הפוליטית יש הסכמה גורפת שתרחיש אחד לא רלוונטי – רוטציה בין נתניהו לגנץ בנובמבר הבא, כפי שקובע ההסכם הקואליציוני.