פחריזאדה וסולימאני
צילום: אי-פי

מחשש לנקמה איראנית: ארה"ב מפנה כמחצית מנציגיה הדיפלומטיים בעיראק

בכירים אמריקנים חוששים שאיראן תממש את הבטחתה לנקמה במלאת שנה לחיסולו של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני • בכיר ישראלי: איראן מחפשת לתקוף מטרות יוקרתיות כמו מאגרי הגז
בן יניב
02 בדצמבר 2020
22:51

בכירים בבית הלבן ובמשרד החוץ האמריקני אישרו הערב (רביעי) לאתר "פוליטיקו" כי ארצות הברית מפנה כמחצית מנציגיה הדיפלומטיים בעיראק. המהלך החל לצאת לפועל בימים האחרונים מחשש גובר שאיראן תממש את הבטחתה לנקום באמריקנים במלאות שנה לחיסולו של קאסם סולימאני, מפקד כוח קודס ועל רקע חיסולו של מדען הגרעין הבכיר פרחיזאדה בשבוע שעבר.

זמן אמת עונה 3 | סופו של הנסיך האיראני: שחזור טלוויזיוני ראשון של מבצע החיסול של קאסם סולימאני - הגנרל האיראני שנחשב לאויב המר של ישראל

לפי שעה פינוי הדיפלומטים מוגדר מהלך זמני, אך עם זאת לא ברור מתי הנציגות האמריקנית בעיראק תחזור לעבוד באופן מלא נוכח ההידרדרות ביחסי ארצות הברית - איראן בחודשים האחרונים לכהונת הנשיא טראמפ. דיווח דומה פורסם גם ברשת CNN.

בד בבד, בכיר ישראלי אומר לסוכנות הידיעות רויטרס כי בישראל מניחים שאיראן מבקשת לתקוף מה שכינה "יעדים יוקרתיים" של ישראל, בנקמה על ההתנקשות במדען הגרעין. הבכיר ציין את מאגרי הגז של ישראל כיעד אפשרי של איראן. לדבריו, בתקיפה של יעד כזה יהיה מספר הנפגעים קטן, והסיכוי להסלמה בעקבותיה יהיה נמוך. הגורם הישראלי הוסיף כי "השאלה היא, האם חיזבאללה יכה עכשיו". 

משרד המודיעין בטהראן הודיע היום שאיתר חשודים בפעולה שבה נהרג פחריזאדה ביום שישי. לפי הודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית, החשודים הפעילו טכנולוגיה שבאמצעותה נפגע המדען. דובר ממשלת איראן כתב בהודעה כי "מערכת המודיעין שלנו לא התעכבה. אנחנו עוקבים אחר האירוע ובוחנים את כל מימדיו - וכשתסתיים החקירה, נתכנן את התגובה שלנו".

ביום שני דיווחו באיראן כי יש ראיות הקושרות את ישראל לחיסול  פחריזאדה. לפי הדיווח בערוץ אל עאלם האיראני, ישראל גייסה פעילים מאיראן המתנגדים לפעילות משמרות המהפכה, וכי כלי הנשק שבהם נעשה שימוש בחיסול יוצרו בישראל ונשלטו באמצעות לוויין.