חיסול המדען באיראן מוהסן פחריזאדה

לאחר חיסול פחריזאדה: בכירים ששירתו בעבר בכור בדימונה התבקשו לנקוט משנה זהירות

מומחי גרעין ובכירים ששירתו בעבר בכור בדימונה התבקשו לנקוט משנה זהירות בהתנהלותם היומיומית. לפי מידע שהגיע לידי כאן חדשות, איש מדע שעבד בכור התבקש להימנע ממסלולי הליכה קבועים, מחבילות חשודות ואירועים לא שגרתיים - משום שלא מן הנמנע כי גורמים איראנים עוקבים אחר פעילותו ברשת
כרמלה מנשה
04 בדצמבר 2020
07:01

פרסום ראשון: בעקבות חיסול מדען הגרעין האיראני מתבקשים מומחי גרעין ובכירים ששירתו בעבר בכור בדימונה לנקוט משנה זהירות בהתנהלותם היומיומית. כך פורסם היום (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

לפי מידע שהגיע לידי כאן חדשות, באחד המקרים התבקש איש מדע ששירת בעבר בכור בדימונה, להימנע ממסלולי הליכה קבועים, שניתנים למעקב וצפי. הוא התבקש גם לשים לב לחבילות חשודות ואירועים לא שגרתיים המעוררים חשד. לפי הדיווח, גורמי הביטחון מסרו לו כי לא מן הנמנע שגורמים איראנים עוקבים אחר פעילותו באמצעות האינטרנט והרשתות החברתיות.

בעקבות חיסולו של מוהסן פחריזאדה לפני שבוע, הועלתה הכוננות בשגרירויות ובנציגויות ברחבי העולם. גורמי ביטחון הביעו את חששם מאפשרות של ניסיונות פגיעה בתיירים ישראלים במדינות המפרץ, איחוד האמירויות ובחריין, עימם נחתמו הסכמים לאחרונה.

יחד עם זאת, לא ננקטו צעדים גלויים של העלאת כוננות. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בתחילת השבוע בביקור בגבול הצפון כי הכוחות ממשיכים בשגרה מבצעית לאורך הגבול, וכי צה"ל ימשיך בפעילותו למנוע התבססות אירנית בסוריה.

שאלת העיתוי של התגובה האיראנית תהיה בעלת חשיבות מכרעת. ככל הנראה, איראן תנסה להגיב לפני כניסת ביידן לנשיאות ב-20 לינואר - אך גם בפרק זמן שלא יאפשר לנשיא טראמפ לנקוט בצעדים צבאיים. עוד פורסם כי קציני מודיעין בצבא ארה״ב נפגשו בימים האחרונים עם עמיתיהם הישראלים להעמקת שיתוף הפעולה בעקבות האפשרות לתגובה איראנית.

מוהסן פחריזאדה, אבי תוכנית הגרעין האיראני, נורה בראשו בשישי שעבר בזמן שנסע ברכבו. לפני הירי, המכונית שבה נסע נעצרה בשל פיצוץ של מכונית תופת סמוכה, בה הייתה כמות משמעותית של חומרי נפץ. לאחר פיצוץ, הגיע רכב מסחרי ממנו יצאו חמושים שירו במדען האיראני. לפי כלי תקשורת באיראן, בפעולה לקחו חלק 12 מתנקשים, שניהלו קרב יריות עם ארבעת מאבטחיו של המדען, שניים מהם נפצעו קשה.