יאיר לפיד ומשה יעלון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

מספר 2 סדרתי: הטרגדיה של יאיר לפיד

הטעויות שעשה יו"ר יש עתיד פגעו בו קשות והוא לא האלטרנטיבה • כעת יעלון נועץ בו סכין פוליטית וחבריו מזהים חולשה ומאבדים סבלנות • אולי עכשיו, הוא יבין שהעקשנות שלו עלולה להמיט אסון פוליטי על מפלגתו
מיכאל שמש, פרשנות
04 בדצמבר 2020
13:31

בשנה וחצי האחרונה אין כמעט טעות פוליטית שלפיד לא עשה. זה התחיל באיחוד עם גנץ שהפך אותו למספר 2, דימוי שפגע בו קשות והולך איתו מאז לכל מקום. הוא יו"ר האופוזיציה אבל לא האלטרנטיבה אלא משתרך אחרי בנט, סוג של מספר 2. גם במפלגתו כמה מחבריו רוצים להפוך אותו למספר 2 – עפר שלח היה הראשון, ולאחרונה הצטרף גם שותפו הבכיר בוגי יעלון.

בחודש יוני האחרון, ביום ההולדת של יעלון, לפיד כמעט התוודה וכתב בפייסבוק: ״היה שווה לעבור את כל השנה האחרונה כדי להכיר את בוגי. הוא חכם והוא הגון באופן שאין בפוליטיקה ויש מעט מאוד בחיים״. אלא שיעלון נועץ בימים אלה סכין פוליטית חדה וארוכה בלפיד. הוא מקטין אותו ומנהל קמפיין לראשות הממשלה על גבו. לפיד נאלץ, כמעט במבוכה, להתנער ממנו מעל כל במה אפשרית בלי לפרק את השותפות. 

יעלון מעולם לא היה שותף פוליטי הגון – ההפך הוא הנכון. אם לפיד היה בוחן את הרקורד שלו הוא היה יכול לראות כיצד התסריט שכעת נכפה עליו, היה כתוב מראש. כך היה כשיעלון פוטר מתפקידו כשר ביטחון ויצא למסע נקמה, כך היה כשניהל משא ומתן פוליטי עם דרישות מופרכות. אבל לפיד בחר באפשרות הקלה, בלי לקחת סיכונים, בלי לחזור למפלגתו הטבעית ולהתחיל הכל מהתחלה. כעת, גם חבריו שעוד שומרים על כבודו ומתנהלים בנימוס מזהים את חולשתו, ומתחילים לאבד סבלנות.

יו״ר יש עתיד נחשב לפוליטיקאי שמנהל סיכונים פוליטיים בצורה מאוד שמרנית – חושש מהימורים, מצולק מהחיים הפוליטיים של אביו טומי וחושב על כל צעד עשר פעמים לפחות. זאת הסיבה שבכל הנוגע למפלגתו, לפיד אף פעם לא דגל בדמוקרטיית יתר. להפך, הוא מעדיף שלטון שבו הוא קובע הכול ומנהל את האירוע לבד, מתחילתו ועד סופו. חברי הכנסת שלו משמשים כחיילים. אלו שלא מיישרים קו – לא יוכלו להמשיך לשבת ביש עתיד.

 כעת, גם חבריו של לפיד שעוד שומרים על כבודו ומתנהלים בנימוס – מזהים את חולשתו, ומתחילים לאבד סבלנות

לפיד גם נודע בעקשנות פוליטית שכמעט אין כמותה בכנסת. דומה מאוד לזו של יריבו המר יעקב ליצמן. אולי עכשיו, אחרי שנכווה כמה פעמים, הוא יבין שהעקשנות הפוליטית, חוסר היכולת לחבר בין מגזרים ומפלגות שונות, הסירוב לנהל פריימריז וחוסר היכולת להכיל דעה שונה בתוך מפלגתו – כל אלו לא מסייעים לו, ועלולים להמיט אסון פוליטי על יש עתיד.