ארנון אפק, הערב

פרופ' אפק: "נוטה לחשוב שתהיה בעיה לשכנע את הציבור להתחסן"

המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא סיפר בריאיון כי יש לרכוש את אמון הציבור בחיסון, והדוגמה שנותנים הנשיאים לשעבר בארצות הברית היא צעד בכיוון הנכון • בחריין היא המדינה השנייה בעולם לאשר את השימוש בחיסון של פייזר • פאוצ'י הבהיר: לא מתחתי ביקורת על הבריטים שאישרו את החיסון בחופזה
השבוע
04 בדצמבר 2020
20:40
עודכן ב 06:12

החיסונים בדרך לישראל, אולם כלל לא בטוח שהישראלים רוצים בהם: המשנה למנכ"ל המרכז הרפואי שיבא בתל השומר, פרופ' ארנון אפק, אמר אמש (שישי) כי הוא "נוטה לחשוב שתהיה בעיה לשכנע את הציבור להתחסן". אתמול הודיע משרד הבריאות כי שילש את כמות החיסונים שירכוש מחברת מודרנה, ויקנה כמות שתספיק לשלושה מיליון אזרחים. 

אפק קשר בין הדוגמה הציבורית מהפולטיקאים והרופאים הבכירים לבין רצון הציבור להתחסן. "דרושה שקיפות מלאה ודוגמה אישית של בכירים", אמר בריאיון. אתמול הודיע הנשיא הנבחר של ארצות הברית, ג'ו ביידן, כי יצטרף ליוזמה של הנשיאים לשעבר קלינטון, בוש ואובמה ויתחסן מול המצלמות,"אם הד"ר פאוצ'י יגיד שהחיסון בטוח לשימוש". 

בעוד שבארצות הברית ממתינים לאישור החיסון, יש מדינות בהן כבר נערכים לשלב הבא. אחרי שבריטניה הודיעה כי אישרה לשימוש את החיסון של פייזר, בחריין היא המדינה השנייה שתצטרף אליה ותחסן את אזרחיה בחיסון של החברה. בתוך כך הבהיר מנהל המרכז האמריקני לבקרת מחלות, ד"ר אנתוני פאוצ'י, כי לא מתח ביקורת על הבריטים שאישרו בחופזה את החיסון: "יש לי אמון רב בקהילה המדעית וברגולטור בבריטניה".

סקר כאן חדשות שפורסם שלשום מצא כי 25% מהישראלים מעידים שהם חושבים או בטוחים שלא יסכימו להתחסן נגד קורונה, לכשיהיה חיסון זמין בישראל.  ביחס למדינות אחרות בהן נערכו סקרים דומים, שיעור הנשאלים בסקר כאן חדשות שענו "חושב שלא" או "בטוח שלא" בתשובה לשאלה האם יסכימו להתחסן - גבוה משיעור הנשאלים שענו תשובה דומה בבריטניה, גרמניה ואיטליה. גם בארצות הברית העידו רבע מהאזרחים כי לא יסכימו להתחסן, ואילו בצרפת 33% העידו שכנראה או בטוח שלא יתחסנו.