-
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

ישראל מציינת: עשור לאסון הכרמל

השריפה בכרמל גבתה את חייהם של 44 בני אדם, בהם צוערי שירות בתי הסוהר, לוחמי אש, קציני משטרה, נער מתנדב צופה אש ואזרח. הטקסים יתקיימו בכפוף להנחיות הקורונה
מערכת כאן חדשות
06 בדצמבר 2020
10:57

בישראל יציינו היום (ראשון) עשור לשריפה בכרמל שגבתה את חייהם של 44 בני אדם, בהם צוערי שירות בתי הסוהר (שב"ס), לוחמי אש, קציני משטרה, מתנדב צופה אש ואזרח. הטקסים יתקיימו בכפוף להנחיות הקורונה. 

השריפה, שמכונה "אסון הכרמל" הייתה דליקה נרחבת שפשטה על היערות באזור הכרמל בשנת 2010. כ-17 אלף בני אדם פונו מבתיהם ומיליוני עצים עלו באש. מאמץ הכיבוי נמשך ארבעה ימים. השריפה כילתה יער, חורש ובתי מגורים בשטח של כ-25 אלף דונם בין עספיא לחיפה. סתיו של אותה שנה התאפיין בתנאי יובש קיצוניים לאחר תקופה של כתשעה חודשים שבהם כמעט ולא ירדו משקעים. נוסף על כך, השריפה לובתה על ידי רוח יבשה.

בבוקר של יום חמישי, 2 בדצמבר 2010, הועברה אזהרה מהשירות המטאורולוגי אודות סכנת שריפות בשל תנאי מזג האוויר לכמה גורמים במערך הכבאות - אזהרה שהצטרפה לאזהרה קודמת שניתנה ביום שלפניו. בעקבות כך הוחלט להעמיד מטוסי כיבוי בכוננות החל מהשעה 12 בצהריים. בפועל לא הועברה ההוראה לחברות הפרטיות שהפעילו את מטוסי הכיבוי, ועל כן לא הועמדו המטוסים בכוננות.

אוטובוס שהוביל צוערים שנשלחו לתגבר את פינויים של אסירים נקלע לסופת אש בין מחצבות קדומים לבית אורן. האוטובוס נלכד באש ונשרף. נהגו ו-37 מבין 40 נוסעיו, רובם צוערי קורס הקצינים של שירות בתי הסוהר, נספו. באסון זה נספו גם שלושה כבאים, אחד מהם נער צופה אש, נהג האוטובוס, ושלושה קציני משטרה - ליאור בוקר, אהובה תומר, ויצחק מלינה, שניסו להציל את נוסעי האוטובוס הבוער.