כאן נצחוות

ההיסטוריה חוזרת? ישראל הוגרלה לבית ו' יחד עם דנמרק, אוסטריה וסקוטלנד

קמפיין מוקדמות מונדיאל 2022 יצא לדרך בשנה הבאה. בנוסף תפגוש הנבחרת את איי פארו ומולדובה
אורי לביא
07 בדצמבר 2020
13:32
עודכן ב 20:01

נבחרת ישראל הוגרלה הערב (שני) לבית ו' במסגרת מוקדמות מונדיאל 2022, שיערך בקטאר. מדרג א' הוגרלה נבחרת דנמרק, אשר ממנה יש לאוהד הישראלי זיכרון כואב. אחריה הוגרלו אוסטריה וסקוטלנד, למה שהפכו לדרבי של הנבחרת בשנים האחרונות. אחרונות להצטרך לבית הישראלי הן איי פארו ומולדובה.

קמפיין המוקדמות יצא לדרך בחודש מרץ 2021, וימשך כשנה. כל משחקי הנבחרת (מועדים מדויקים יפורסמו בהמשך) ישודרו בכאן 11 ובדיגיטל, וכן במכאן בשפה הערבית.

מדי שנתיים מתייצבים פרנסי הכדורגל הישראלי במשרדי אופ"א בציריך, שווייץ, לרגל הגרלות קמפיין המוקדמות של הטורניר התורן. אוהד הכדורגל הממוצע מכיר היטב את היצע הרגשות הפוטנציאלי – התרגשות שיא לקראת הגעתה של נבחרת גדולה או כוכב על; אופטימיות חסרת בסיס מלווה בתחושת "הפעם יכולים לעשות את זה"; וכמובן – התנשאות על מדינות בעלות אוכלוסיה קטנה מזו של מדינת היהודים אבל כבר סיימו לפנינו בטבלה במרוצת השנים.

הפעם ניצב אוהד הנבחרת הישראלית (כן, יש כאלה) בפני חוויה מעט שונה. הקורונה השאירה את הקהל מחוץ ליציעים (ואת הפרנסים מחוץ לציריך), אז סביר שהוא יתרגש פחות מרונאלדו או הלאנד; רצף משחקיה האחרונים של נבחרת ישראל לא מותיר מקום ליותר מדי אופטימיות ואם כל זה לא מספיק – המונדיאל הקרוב ייערך בחורף.

ובכל זאת, זו נבחרת ישראל שתעלה על הדשא. ההתארגנות היחידה במדינה שיש סביבה קונצנזוס. היא מעניינת יהודים וערבים, דתיים וחילונים, ימנים ושמאלנים. כשהנבחרת משחקת מניחים את הדגלים הצהובים, האדומים והירוקים, כאשר רק זה הכחול-לבן מתנוסס. בגאווה.

אולי הפעם? שירן ייני, צילום: ההתאחדות לכדורגל

כך מתבצעת ההגרלה:
55 הנבחרות החברות באופ"א חולקו ל-6 דרגים, 5 מהם בני 10 נבחרות ודרג 6 בו 5 נבחרות. ישראל משתייכת לדרג ד'. ההגרלה תתבצע רוחבית – קודם כל יוגרל דרג א' במלואו, ולאחר מכן דרג ב' וכן הלאה עד הדרג השישי. כך תתקבל תמונה ובה 5 בתים (א'-ה') בני 5 נבחרות וחמישה בתים ובהם 6 נבחרות.

בנוסף, ישנן מספר מגבלות להגרלה:

· איטליה, ספרד, בלגיה וצרפת, הלא הן ארבע הפיינליסטיות של ליגת האומות, תוגרלה לבית בן 5 נבחרות בלבד. כמו כן הארבע חייבות לשחק בבתים נפרדים.

· מגבלת החורף – 10 מדינות הוגדרו כבעלות סיכון לתנאי חורף חמורים. הוחלט כי לא יוגרלו יותר מ-2 מדינות מתוכן לאותו בית. המדינות הן: בלארוס, אסטוניה, איי פארו, פינלנד, איסלנד, לטביה, ליטא, נורבגיה, רוסיה ואוקראינה.

· מגבלת המרחק – אופ"א החליטה על עשרה צמדים של מדינות אשר המרחק ביניהן הוגדר כ-"מופרז". כדי להימנע משחיקת השחקנים במסעות הוחלט כי לבית בודד לא יוגרלו יותר מ-2 צמדים שכאלה. המגבלה אינה אפקטיבית לגבי ישראל, שכן המדינה היחידה שהוגדרה כרחוקה מאיתנו היא איסלנד.

· מגבלה "פוליטית" – הועד המנהל של אופ"א החליט כי בשל רגישויות פוליטיות וחברתיות מספר נבחרות לא תוכלנה להיפגש זו עם זו. קוסובו לא תוכל להתמודד במסגרת בית המוקדמות עם נבחרות בוסניה הרצגובינה, סרביה ורוסיה, שלא תוכל מצידה לפגוש גם את אוקראינה. ספרד לא תוגרל לבית עם גיברלטר, ואת העימות הנוכחי מאיישות ארמניה ואזרבייג'ן שלא תוגרלנה לאותו הבית.

מתכוננים לקמפיין חם. מנור סולומון, צילום: ההתאחדות לכדורגל

כל משחקי הנבחרת יועברו בשידור חי בכאן 11, במכאן בשפה הערבית ובדיגיטל.