יריב לוין, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

יו"ר הכנסת במתקפה חריגה: "הוועדה לבחירת שופטים - קרקס"

יריב לוין במתקפה חריגה על הוועדה: "השופטים עושים בה כבשלהם" • איילת שקד לכאן רשת ב: נתניהו הפקיר את הוועדה
יערה שפירא
07 בדצמבר 2020
10:29

יו"ר הכנסת ח"כ יריב לוין במתקפה חריגה על התנהלות הוועדה לבחירת שופטים: אחרי שהוועדה מינתה אתמול עשרות שופטים בישיבה שממנה נעדרו שלושה חברי כנסת, לוין טען כי "הקרקס המכונה הוועדה לבחירת שופטים הגיע לשפל חדש. השופטים עושים בה כבשלהם".

"בעוד שבדמוקרטיות מתוקנות, הרשות המחוקקת מאשרת את מינויי השופטים בהתאם לעיקרון הפרדת הרשויות, אצלנו השופטים עושים בוועדה כבשלהם", טען לוין. "בחדרי חדרים, בלי פרוטוקול, בדילים שנתפרים מראש עבור אנשי שלומם ועכשיו גם בלי נציגי הכנסת, נבחרו בתהליך מזורז ופזיז עשרות שופטים שחירותם של אזרחי ישראל מופקדת עכשיו בידיהם".

חברי הכנסת מירי רגב ואסנת מארק מהליכוד ויועז הנדל מדרך ארץ נעדרו אתמול מהדיון. הראשונות החרימו את הכינוס כדי לנסות למנוע את מינויו של השופט עבאס עאסי, והנדל משום שניסה לקדם הסכמה על המינויים טרם הדיון - וכשל.

"מביך לראות את ציוצי השמחה והמתקפות על הליכוד מצד אנשי ימינה", המשיך לוין. "הציוצים האלה לא יכולים להסתיר את העובדה שבתקופת כהונתה של שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד, לא בוצע שום שינוי במערכת המשפט. שיטת המינויים הפסולה הונצחה, וחוץ מיחסי ציבור שהובילו להטעיית הציבור, השליטה המוחלטת של השופטים בתהליך נותרה כשהיתה". 

"את החרפה האנטי דמוקרטית והדורסנית הזו חייבים להפסיק", סיכם לוין. "לא בסיסמאות, אלא בשינוי יסודי ואמיתי של מערכת המשפט. אמשיך להאבק על כך".

חברת הכנסת איילת שקד מימינה אמרה הבוקר בריאיון לכאן רשת ב כי "ראש הממשלה נתניהו הפקיר את הוועדה לבחירת שופטים כשמינה את אבי ניסנקורן לתפקיד שר המשפטים" ומנע ממנה להיכנס לוועדה כנציגת האופוזיציה. שקד הוסיפה כי מה שקרה בוועדה אתמול "היה פארסה. שר משפטים צריך לדעת איך לעבוד עם חברי הוועדה ובד בבד מצופה מחברי הכנסת של הימין לדעת לקדם את השופטים שחשוב להם ולעצור את מי שצריך לעצור". היא הדגישה כי מינויו של השופט עבאס עאסי אתמול לבית המשפט המחוזי לא קודם בתקופתה כשרת המשפטים.