ועדת הכנסת דנה בפיזור הכנסת
צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

מתחמי "הצבע וסע" או פיצול יום הבחירות?

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס פרסה בפני חברי ועדת הביקורת של הכנסת את תרחישי הבחירות האפשריים - בצל קורונה • יו"ר ועדת הכנסת גינזבורג: "הקריאה הראשונה של החוק במליאה תהיה ביום רביעי, או יותר סביר - ביום שני"
יערה שפירא
08 בדצמבר 2020
09:48

בדרך לבחירות: ועדת הכנסת דנה היום (שלישי) בהצעת החוק לפיזור הכנסת שעברה בשבוע שעבר בקריאה טרומית. יו"ר הוועדה ח"כ איתן גינזבורג אמר בדיון כי "נראה שהקריאה הראשונה של החוק במליאה תהיה ביום רביעי, או יותר סביר - ביום שני".

בתוך כך, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית אורלי עדס פרסה בפני חברי ועדת הביקורת את תרחישי הבחירות האפשריים - בצל קורונה, ובהם בחירות בעמדות "הצבע וסע". עדס אמרה בנוגע להיערכות לבחירות בתקופת הקורונה כי היא מתנגדת להצעות חוק לקיצור תקופת הבחירות: "האתגר של בחירות בצל קורונה הוא גדול. נעמוד ב-90 יום. לא יותר וגם לא פחות".

אחרי אישור ההצעה בקריאה טרומית בשבוע שעבר נותרו עוד שלוש קריאות לאישורה, מנגד עומד הדד ליין המתקרב לפיזור האוטומטי של הכנסת, במקרה שלא יאושר תקציב 2020 - או חלופה אחרת.

בפתח ישיבת ועדת הכנסת אמר היו"ר גינזבורג כי "נדון קודם כל בתאריך הבחירות. אנחנו יודעים שבכל מקרה אם לא יעבור החוק, ולא יעבור חוק התקציב - הכנסת תתפזר ב-23 בדצמבר מה שיוביל לבחירות ב-23 במרץ - מועד בעייתי כי יהיה קושי בספירת המעטפות הכפולות בימים שאחרי, כיוון שניכנס לחג הפסח". גינזבורג הוסיף כי "נושא נוסף שיעלה בדיון הוא סוגיית מימון המפלגות. לאור המצב המשברי שהמדינה נתונה בו עלתה אפשרות לצמצם את העלות - שמדברת גם על הגבלת תקרת ההוצאה. הנושא השלישי – סוגיית תעמולת הבחירות והרצון להפוך אותה לשקופה ונקיה יותר. נכון יהיה להתאים את חוק תעמולת הבחירות ולעשות שינויים בנוגע לשקיפות התעמולה".

קודם לכן התראיין גינזבורג לכאן רשת ב ואמר לאריה גולן כי זה לא הזמן לבחירות. בהתייחסו לדיון הבוקר אמר גינזבורג: "נשמע את עמדת ועדת הבחירות המרכזית ואת סיעות הבית ונתקדם - אנחנו לא מתכוונים למשוך את הזמן יתר על המידה".

האזינו לריאיון בכאן רשת ב

ועדת הכנסת קבעה אתמול כי היא זו שתדון בהצעת החוק לפיזור הכנסת ותכין אותו לקריאה ראשונה במליאה. חברי הכנסת מבלוק הימין יצאו מאולם הוועדה לאחר שהתברר כי אין להם רוב להעברת הדיון לוועדה אחרת שלא בשליטת כחול לבן. ימינה תמכה בהשארת ההצעה בוועדת הכנסת.