ג'ןו לנון
צילומים: אי-פי

שלושה כדורים בגב: 40 שנה לרצח ג'ון לנון

סולן החיפושיות מצא את מותו על ידי מתנקש בגיל 40 והותיר אחריו אלמנה מיתולוגית, שני בנים ומורשת • וגם: הדיווח ברשת ב מליל הרצח
מערכת כאן חדשות
08 בדצמבר 2020
12:06

לפני 40 שנה נרצח ג'ון לנון, סולן להקת החיפושיות בגיל 40 - מיריות מתנקש בפתח ביתו בניו יורק. לנון שנולד באנגליה היה אחד המוזיקאים, הזמרים וכותבי השירים המשפיעים ביותר במאה ה-20. הוא נודע בזכות עבודתו המוזיקלית, בעיקר כחבר להקת הביטלס, שהביאה לו פרסום עולמי, וכן בשל כך שניצל את פרסומו להפצת מסרים בהם האמין – שלום ואחווה.

הדיווח של שלום קיטל בליל הרצח מניו יורק, לכאן רשת ב:

לנון נולד במלחמת העולם השנייה בעיר הנמל ליברפול באנגליה. בשנת 1960 היה אחד ממייסדיה של להקת הביטלס ביחד עם ג'ורג האריסון ופול מקרטני - שהופיעה באנגליה ובעיר הנמל הגרמנית המבורג, והופעותיהם נודעו כהופעות סוערות במיוחד. בשנת 1962 הצטרף ללהקה המתופף רינגו סטאר ושנה לאחר מכן הופיעה הלהקה בפני בית המלוכה הבריטי - לרגל יום הולדתה של המלכה האם. בשנת 1964, אחרי שנה של ביטלמניה בריטית, הופיעה הלהקה בתוכנית טלוויזיה אמריקאית פופולרית - מה שסימן את תחילתה של הביטלמניה האמריקאית.

לנון עזב את להקת החיפושיות ב-1969 וההודעה הרשמית על פירוק הלהקה נמסרה בשנת 1970. את קריירת הסולו שלו החל לנון עוד לפני פירוקה הרשמי של הלהקה בהרכב "Plastic Ono Band", שהקים יחד עם רעייתו יוקו אונו. יחסיהם של השניים עלו על סרטון ב-1973, אך כעבור שנתיים השניים חזרו לחיות וליצור יחד.

ב־8 בדצמבר 1980, נרצח לנון בפתח בניין הדקוטה בו התגורר. מילותיו האחרונות היו "יורים בי". שש שעות לפני הרצח הרוצח ביקש וקיבל מלנון את חתימתו. גופתו של לנון נשרפה ואפרו פוזר. קרוב מאוד לזירת הרצח, בסמוך לכניסה לסנטרל פארק בניו יורק, הוקם "שדות התות" - מעגל משובץ אבנים לזכרו של לנון ובמרכזו המילה "Imagine" - שם שירו המפורסם.

ראיון עם עקיבא נוף, על השיר היחיד שלנון ואונו שרו בעברית, בעת שביתת המיטה שלהם במלון באמסטרדם, בתוכנית "קלמן וליברמן" בכאן רשת ב: