חנוכה, חג המולד
צילום: יונתן זינדל וחסן ג'די, פלאש 90

בממשלה בוחנים סגר לילי בחנוכה רק ביישובים עם רוב יהודי

במקום סגר לילי נרחב שירד מהפרק, הממשלה בוחנת חלופות להגבלת ההתקהלויות בחגים, כשבמקביל לסגר לילי בחנוכה ביישובים עם רוב יהודי - בחג המולד יוטל סגר דומה ביישובים לא יהודיים. במשרד הבריאות עדיין ממליצים על תוכנית "ריסון מהודק". קבינט הקורונה אישר את פתיחת הקניונים החל ממחר תחת הגבלות על מספר השוהים בהם.
כתבי כאן חדשות
08 בדצמבר 2020
21:56
עודכן ב 22:35

פארסת הסגר הלילי: בממשלה בוחנים חלופות לסגר לילי נרחב בכל הארץ, שירד היום (שלישי) מן הפרק בשל קשיים משפטיים. בין החלופות שנבחנות לקראת ישיבת הממשלה שנדחתה למחר: הטלת סגר לילי לתקופה קצרה באזורים שונים, או תוכנית "ריסון מהודק". בתוך כך, קבינט הקורונה אישר את פתיחת הקניונים החל ממחר תחת הגבלות על מספר השוהים בהם. 

לפי האפשרות של סגר לילי קצר, בחג החנוכה יוטל סגר לילי רק ביישובים עם רוב יהודי, ואילו בחג המולד יוטל סגר לילי ביישובים לא יהודיים. בשעות הסגר יהיו הגבלות תנועה והמסחר ייסגר במטרה למנוע התקהלויות.

בכירים במערכת הבריאות עדיין סבורים שסגר לילי - בכל מתכונת - לא יביא להורדת נתוני התחלואה, ולכן ממליצים על צעדים קשים יותר, הכוללים את תוכנית "ריסון מהודק". במסגרת התוכנית ייסגר המסחר בכל שעות היממה ובכל הארץ, וכן תיסגר מערכת החינוך ביישובים האדומים.

בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום כי האפשרות של סגר לילי ירדה מן הפרק משום שבכירי משרד הבריאות - מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי, ממונה הקורונה פרופ' נחמן אש וראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס - לא הסכימו לחתום על חוות דעת שהוצגה לפניהם על ידי לשכת היועץ המשפטי לממשלה, לפיה סגר לילי יוריד באופן משמעותי את התחלואה.

בד בבד, נמשכת ההיערכות בישראל לקבלת החיסונים הראשונים לקורונה, כשמשרד הבריאות הנחה היום את קופות החולים להיערך לתחילת חיסון האוכלוסייה בעוד 12 יום: יום ראשון, 20 בדצמבר. בתי החולים צפויים להתחיל לחסן את עובדיהם עוד קודם לכן.

בחדשות הערב פורסם כי עד סוף השבוע יגיעו לישראל כחצי מיליון מנות חיסון. מחר יגיעו 1,000 מנות, בעיקר כדי לתרגל את שרשרת האספקה בקירור, 110 אלף מנות צפויות לנחות ביום חמישי בנמל התעופה בן גוריון, וביום שישי תגיע טיסה מיוחדת נוספת ובה עוד כ-400 אלף מנות. בשבוע הבא צפויות להגיע עוד שלוש טיסות של חברות אמריקניות ואחת ישראלית, שיטיסו יותר ממיליון מנות חיסון לישראל.

עוד פורסם היום בחדשות הערב כי ביותר מחצי מרשימת המבודדים שמקבלת המשטרה ממשרד הבריאות ומפיקוד העורף – אין כתובת מדויקת בה מתבצע הבידוד, מה שמקשה על האכיפה המשטרתית. מספר המבודדים עומד היום על כ-100 אלף, אך המשטרה ממקדת את האכיפה במי סביר יותר שיפר בידוד.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, קטי דור, שרון עידן ומשה שטיינמץ