רנה שנרב

רצח רנה שנרב: אחד הנאשמים בפיגוע הורשע בהסדר טיעון

אחמד קועד, הנאשם במעורבות בפיגוע במעיין דני בו נרצחה רנה שנרב באוגוסט אשתקד, הובא לדיון בעניינו. בהסדר הטיעון שהציגה התביעה הצבאית לבית המשפט הוא אמור להישלח לשנתיים מאסר בפועל, אך השופטת דחתה את מתן גזר הדין: "מדובר בתיק לא פשוט" • אמה של רנה בדיון: "אין סיבה שקעוד יסתובב חופשי, הוא צריך עד יומו האחרון להסתובב עם הידיעה שלא מנע רצח של ילדה בת 17"
ורד פלמן
09 בדצמבר 2020
11:56

בבית המשפט הצבאי בעופר הורשע הבוקר (רביעי) אחמד קועד על חלקו בפיגוע במעיין דני בו נרצחה רנה שנרב באוגוסט אשתקד. קועד, שהורשע בהסדר טיעון בחברות בהתאחדות בלתי מותרת ואי מניעת עבירה, נסע עם המחבל שביצע את הפיגוע כחודש לפני האירוע. באותה נסיעה אמר המחבל כי הוא רוצה לבצע פיגוע גדול יותר מברגותי, ובתגובה אמר קועד שהוא רוצה לרדת מהאוטו ולא רוצה להיות חלק מזה.

במהלך הדיון, אמרו הוריה של רנה שנרב כי הם מתנגדים להסדר העונשי שמפחית מאחריותו של קועד, מה לדבריהם מעביר מסר קשה לכוחות הביטחון שעשו מאמצים לתפוס את האחראים. שירה, אמה של רנה, אמרה לשופטת כי הנאשם היה יכול למנוע את הרצח של ביתה אם רק היה מדבר, ובכך הפך לשותף לרצח. "אני רוצה שתצא קריאה מבית המשפט שאי מניעת רצח היא שותפות לרצח", קראה שירה. "אמירה כזאת תוכל למנוע פיגועי טרור. רנה יצאה לטיול ולא איימה על חייהם של אף אחד מחברי החוליה. אני לא רואה שום סיבה שקועד יסתובב חופשי, הוא צריך עד יומו האחרון להסתובב עם הידיעה שלא מנע רצח של ילדה בת 17". אביה של רינה, הרב איתן שנרב שהיה לצידה בפיגוע, הוסיף: "אני נפצעתי באירוע. הבן שלי, שנפצע קשה מאוד, סובל עד היום מהפיגוע הזה. הוא הולך להתגייס לצבא בידיעה שתהיה ברכה בעמל שלו להגן על עם ישראל".

עורכת דינו של קועד טענה כי "הנאשם הודה ולפיכך חסך זמן שיפוטי. בסופו של יום כן קיבלנו אחריות שהשיחה עם המחבל בנסיעה התקיימה". עוד טענה כי כשהנאשם שמע את המשפט על ברגותי בתוך הרכב הוא הביע מיד הסתייגות למרות שהוא לא ידע שיש מאחוריו כוונות רציניות. 

הצדדים ביקשו להטיל על הנאשם 24 חודשי מאסר אך השופטת דחתה את מתן גזר הדין ואמרה כי מדובר בתיק לא פשוט. בפיגוע שאירע בחודש אוגוסט 2019, חוליית מחבלים הניחו מטען חבלה שהתפוצץ סמוך למעיין עין בובין שלמרגלות היישוב שבבנימין. רינה שנרב בת ה-17 טיילה עם אביה ואחיה במקום, ונפצעה אנוש בפיצוץ. האב ובנו פונו לבית החולים במצב בינוני וקשה, ורינה נפטרה מפצעיה במקום. כחודש לאחר מכן, עצרו כוחות הביטחון את שלושת המחבלים האחראים, תושבי אזור רמאללה ובנימין ופעילים בארגון החזית העממית.