נתניהו וגנץ בישיבת הממשלה
צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

השרים אישרו: אין הגבלות בחנוכה, ייתכן סגר מלא בהמשך

עוד הוחלט בישיבת הממשלה כי כשמספר הנדבקים היומי יגיע ל-2,500 יוטל "ריסון מהודק", ואם אחרי שלושה שבועות מקדם ההדבקה לא ירד מתחת ל-1 - יוטל סגר מלא • נתניהו: "רצינו גם סגר לילי אבל הדבר לא התאפשר" • ממונה הקורונה אש לראשי רשויות: "אנחנו לא רצינו הגבלות, רצינו לייצר הסברה"
גילי כהן
10 בדצמבר 2020
07:40
עודכן ב 17:41

שרי הממשלה אישרו היום (חמישי) כי לא יוטלו הגבלות נוספות בחנוכה. לאחר התייעצות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות יולי אדלשטיין ושר הביטחון בני גנץ, הוחלט כי כאשר מקדם ההדבקה יגיע ל-1.32, או כאשר יהיו 2,500 נדבקים ביום, יוטל "ריסון מהודק" (סגירת כלל המסחר וסגירת מערכת החינוך בערים אדומות) לתקופה של שלושה שבועות. לפי הצעת ההחלטה שאישרו השרים, אם בחלוף שלושה שבועות של "ריסון מהודק" לא ירד מקדם ההדבקה מתחת ל-1 - יוטל סגר מלא.

בביקור במרכז הלוגיסטי של "סלא טבע" הנערכת לקבלת החיוסנים לקורונה, אמר נתניהו כי "קיבלנו החלטות בממשלה על הגבלות מסוימות. רצינו גם סגר לילי אבל הדבר לא התאפשר".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור חזי לוי, אמר הערב בתדרוך לתקשורת כי "התחלואה הולכת ועולה - מחצות התגלו 1,828 חולים מאומתים, והמספר הולך ועולה". לדבריו, "התחלואה היא בכל המגזרים: יש 32 ערים אדומות, 35 ישובים כתומים, וכ-70 ישובים שאחראים על יותר מ-50% מהתחלואה. לכן, צריך לפעול לפי שיטת הרמזור".

פרופסור לוי הסביר: "לא נטיל סגר לילי בחנוכה. אם ה-R יעלה ל-1.32 ומספר המאומתים ל-2,500 נצטרך לנקוט בריסון מהודק. לגבי החיסונים, אנחנו חתומים על הסכמים עם שלוש חברות - פייזר מודרנה ואסטרזניקה - ומנהלים משא ומתן עם עוד חברות".

ממונה הקורונה פרופסור נחמן אש אמר בשיחה עם ראשי רשויות: "אנחנו מלכתחילה לא רצינו הגבלות, רצינו לייצר הסברה. חשוב שבחנוכה לא יהיו את ההתכנסויות ההמוניות והמשפחות לא יעברו ממשפחה למשפחה, כי זה מעביר את ההדבקה.

"למרות ההחלטה לא לעשות כלום בחנוכה, יש פה הסברה שצריך לעשות כדי שאנשים ינהגו באחריות. סגר, אם יהיה, יהיה כולל את המרכיבים מסגר ראש השנה".

טרם ההחלטה שלא להטיל הגבלות בחנוכה, משרד הבריאות המליץ לאסור ביישובים יהודיים התקהלות של יותר משני בני אדם שאינם ממשפחה גרעינית - מ-17:30 עד חצות בכל יום, ולהשבית גם את המסחר בשעות האלה.

משרד הבריאות כתב לשרים לקראת הדיון בממשלה על ההגבלות כי "מדדי התחלואה שנקבעו להמשך פתיחה של המשק כללו תנאי של פחות מ-500 מקרים חדשים ליום, ומקדם ההדבקה מתחת לסף של 0.8. אולם שני תנאים אלה רחוקים מלהתקיים כיום. בהיעדר התערבות, אין ספק כי ישראל מתקדמת לקראת גל תחלואה דומה או חמורה יותר מהגל השני". 

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי אתמול אובחנו 1,828 נדבקים חדשים בקורונה, ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 2.6%. מספר חולים במצב קשה עומד על 318, ומספר המתים עומד על 2,934.