ישיבת ממשלה
עמוס בן גרשום, לע"מ

ההחלטות שלא התקבלו: הממשלה מזגזגת ואמון הציבור נשחק

בהתחלה הוחלט על סגר לילי שבוטל יום אחרי, ואז על הגבלות לימי החנוכה שירדו גם הן מהפרק. התוצאה? אין כרגע שום הגבלות מיוחדות לחג. הבעיה אינה ההחלטות עצמן - על כל החלטה יהיה מי שייטען שהיא לא טובה, אלא אמון הציבור בהחלטות הממשלה, שהולך ומתערער עם כל תהליך קבלת החלטת כזה. ללא אמון הציבור - פשוט אי אפשר לנצח מגפה
מואב ורדי
11 בדצמבר 2020
00:19
עודכן ב 07:04

היום (חמישי) התקבלה החלטת הממשלה שלא להכריז על הגבלות במהלך חג החנוכה, שעות ספורות לפני הדלקת נר ראשון. התהליך שהחל בתחילת השבוע היה מרובה זגזוגים - מה שככל הנראה מפחית את אמון הציבור, כלי חשוב ביכולתה של המדינה להתמודד בהצלחה עם מגפת הקורונה וקריטי לצורך שיתוף הפעולה של האזרחים ויכולתם לשמור על ההגבלות הנדרשות כדי למנוע את התפשטות המגפה.

לכל אורך שנת הקורונה ממשלת ישראל מקבלת ציון מאוד לא טוב באמון הציבור, אולם תהליך קבלת ההחלטות הקלוקל הגיע לשיא שלילי בשבוע האחרון.


הרציונל והתוצאה

ביום שני התכנס קבינט הקורונה והחליט על סגר לילי, שהרציונל שעמד מאחוריו הוא לנסות להוריד את התחלואה באמצעות פגיעה מינימלית בשגרת החיים. כבר למחרת, בבוקר יום שלישי, התברר כי יש קשיים משפטיים בהטלת סגר לילי, בעיקר כי הגורמים המקצועיים, בכירי משרד הבריאות, סירבו לחתום על המסמך שהוצג בפניהם על ידי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בו הם מתחייבים שעוצר לילי יוריד את התחלואה. הבכירים שיערו שהסירוב יביא לבסוף להחלטה שאותה האמינו שיש לקבל: "ריסון מהודק". התוצאה היתה ביטול ההחלטה.

נתניהו וקבינט הקורונה ביקשו מגורמי המקצוע להביא אלטרנטיבות אחרות להתמודדות עם העלייה בתחלואה. אלא שבעוד יד ימין רוצה לסגור, יד שמאל פותחת. יחד עם העלייה הדרמטית בתחלואה, הוחלט על פתיחת הקניונים - כולם.

ואתמול - עוד רגע חג החנוכה כבר כאן - הודיעו על הכוונה לאסור במהלך ימי החג מפגשים מחוץ למשפחה הגרעינית החל מהשעה 17:30. אפשר להתווכח ולהגיד שאין בכך היגיון בזמן שבמגזר הערבי, שם שיעורי התחלואה גבוהים במיוחד, ממשיכים ללא הגבלות דומות. הרי צריך איכשהו למנוע את העלייה בתחלואה. היום הממשלה התכנסה לאשר את ההחלטה על הגבלות החג - אליה הגיעו אחרי ביטול של החלטה קודמת לסגר לילי. שוב זיגזוג. שרי כחול לבן התנגדו וההחלטה בוטלה.

התוצאה? אין כרגע שום הגבלות מיוחדות לימי חג החנוכה. הבעיה איננה ההחלטות עצמן - על כל החלטה יהיה מי שייטען שהיא לא טובה. הבעיה היא האמון של הציבור בהחלטות הממשלה, שהולך ונשחק עם כל תהליך קבלת החלטת כזה, ושבלעדיו פשוט אי אפשר לנצח מגפה.

בהכנת הידיעה השתתפה קטי דור.