שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

השגיאה של הפוליטיקאים: מה קורה כשלאויב שלך אין מה להפסיד?

אחרי הפרישה של גדעון סער מהליכוד והודעתו על הקמת מפלגה חדשה, שלי יחימוביץ ויגאל גואטה חושבים שמי שלא מוכן לקחת סיכון למען הדרך שבה הוא מאמין - לעולם לא יוכל לנצח. ומצב שבו סער כבר לא יכול להפסיד יותר, הוא כנראה הגרוע ביותר עבור ראש הממשלה נתניהו
שלי וגואטה
11 בדצמבר 2020
05:49
עודכן ב 10:56

השבוע פרש ח"כ גדעון סער ממפלגת הליכוד והודיע על כוונתו להקים מפלגה חדשה איתה יתמודד בבחירות הקרובות. בהצהרתו תקף את ראש הממשלה: "הליכוד שינה את פניו בשנים האחרונות והתרחק מדרכו הממלכתית. התנועה הפכה לכלי שרת עבור האינטרסים האישיים של העומד בראשה. את הנאמנות לערכים החליפו חנופה והתבטלות הגובלים בפולחן אישיות לבשר ודם. צו השעה – החלפת שלטונו".

המהלך הזה של סער חיבר את שלי יחימוביץ' לתמונה רחבה יותר: "יש שגיאה שפוליטיקאים מאוד בכירים עושים. הם גורמים ליריב שלהם מבית להיות בסיטואציה שכבר אין לו מה להפסיד. גם כשיש לך אויב ממש גדול מבית, אתה צריך שיהיה לו מה להפסיד - ובטח כשיש לך אויב חזק כמו גדעון סער, שכבר היה שר בכיר". עוד הוסיפה יחימוביץ' כי ברגע שנתניהו הביא את סער "למצב שהוא ח"כ באיזו פקקטה ועדה", אין לסער מה להפסיד. מנגד, זה מעמיד את נתניהו במצב גרוע, "במיוחד כשסער הוא אדם אמיץ".

"כשאתה יודע שליריב שלך אין מה להפסיד ועדיין אתה ממשיך להתעלל בו - זה מגיע מיוהרה", הצטרף יגאל גואטה. "אם זה מפץ או מפצון, רק ימים יגידו", המשיכה יחימוביץ'. "כמו שאומרים בפוליטיקה – יהיו ערבובים ואולי מפלגות חדשות. בינתיים דרך ארץ מצטרפת למפלגה החדשה של סער. השניים האלה מצטרפים אליו, לא הוא אליהם. אין להם ברירה אלא להמר עליו שיביא מנדטים". 

 

האם גדעון סער הוא מנהיג?

שלי וגואטה טענו כי יש סימן שאלה סביב סוגיית המנהיגות והכריזמה של שר החינוך לשעבר, ויכולתו להביא מנדטים. "אנחנו יודעים שהוא פרלמנטר מצוין עם בקיאות בלתי רגילה בפרלמנטריזם. אנחנו יודעים שהוא שר ביצועיסט טוב. אנחנו יודעים שהוא בן-אדם אינטליגנטי, עשה קילומטר או שניים בכנסת", ציינה שלי יחימוביץ'. גואטה התייחס גם להשלכות המהלך של סער על ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ. "גנץ מבין טוב מאוד שברגע שיש את גדעון סער מימין ואת בנט מימין יהיה לו קשה מאוד להביא קולות מימין. לפי דעתי אנחנו נראה מהר מאוד שהוא יפנה לערוץ אחר".