-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבצע חיסונים בבתי האבות: 160 אלף קשישים יחוסנו

פרויקט החיסונים צפוי להימשך חמישה ימים ועל מנת לעמוד ביעד יגויסו מאות אנשי צוותים רפואיים • גורמים בממשלה: אם החיסונים יחלו בשבוע הבא - זה צריך להילקח כשיקול לדחיית הטלת הגבלות נוספו
מרדכי גילת וגילי כהן
11 בדצמבר 2020
21:57

במשרד הבריאות קיבלו החלטה לחסן 160 אלף קשישים שמתגוררים בבתי אבות ובדיור מוגן בתוך חמישה ימים. כך פרסם אתמול (שישי) פרשננו מרדכי גילת בתוכנית "השבוע" בכאן 11. על מנת לעמוד ביעד, יגויסו מאות אנשי צוות רפואי. 

במקביל, ניסה משרד הבריאות לאסור פתיחת בריכות שחייה במוסדות הדיור המוגן ונהדף על ידי אנשי "מגן אבות ואמהות". בפרויקט, אותו מוביל פרופסור נמרוד מימון, הבהירו כי בחודשים האחרונים הוכח שעם שמירת הכללים - לא נרשמה תחלואה בבריכות. כשבמשרד הבריאות התעקשו בכל זאת לסגור את הבריכות – הן הוצגו כ"בריכות טיפוליות" ונשארו פתוחות.

בתוך כך, במשרד הבריאות מעריכים כי בתוך כשבוע תגיע ישראל לרף הנדבקים שיביא ל"ריסון מהודק". גורמים בממשלה אמרו לכאן חדשות כי אם החיסונים יחלו בשבוע הבא - זה צריך להיות שיקול לדחיית הטלת הגבלות נוספות.

פרופסור ארנון אפק, המשנה למנכ"ל שיבא ומי שהיה חבר בצוות של ממונה הקורונה לשעבר רוני גמזו, התייחס להיסוס של האוכלוסייה להתחסן והסביר כיצד פותח החיסון לקורונה במהירות לא צפויה. "התקדמנו טכנולוגית ולא היה מחסור במשאבים. המגפה גם איפשרה להגיע למספר הנדבקים מהר מאוד, כך שידענו את האפקטיביות. יכול להיות שנצטרך להתחסן בכל שנה", אמר בריאיון לירון דקל ב"השבוע".

מוקדם יותר אתמול פרסמה ראש אגף אפידמיולוגיה במשרד הבריאות ד"ר אמיליה אניס מכתב ובו הנחיות לחיסון של חברת "פייזר" שהגיע לישראל השבוע. על פי המכתב, מי שייתחסן בשתי מנות - יקבל "דרכון ירוק", סטטוס הדומה למי שמוגדר כמחלים מקורונה. הדרכון יאפשר פטור מבידוד וכניסה למקומות המוגדרים "אי ירוק". סטטוס זה ייכנס לתוקף שבעה ימים מקבלת המנה השנייה של החיסון.