טימפו, בירת בהוטאן, ארכיון

ממלכת בהוטאן: מכוננים יחסים מלאים עם ישראל

נתניהו על היחסים עם בהוטאן: נמצאים במגעים עם מדינות נוספות • גנץ: עוד עדות להתפתחויות החיוביות שמוביל אשכנזי
גילי כהן ויערה שפירא
12 בדצמבר 2020
17:48
עודכן ב 18:29

ממלכת בהוטאן הכריזה הערב (שבת) על כינון יחסים דיפלומטיים מלאים עם ישראל. טקס החתימה נערך היום במעונו של שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא. השגריר מלכא קיים טקס חילופי אגרות רשמיות עם עמיתו, שגריר בהוטן בהודו, האלוף וטסופ נמגיאל.

שר החוץ גבי אשכנזי אמר כי כינון הקשרים עם הממלכה ישמש אבן דרך נוספת בהעמקת קשרי ישראל במרחב אסיה. בסוף השבוע שעבר שוחח אשכנזי עם עמיתו מבהוטן, טאנדי דורג'י, וסיכם עמו על מועד החתימה ועל גיבוש תכנית עבודה משותפת בין השאר בתחום ניהול המים, החקלאות והבריאות.

ממלכת בהוטאן (צילום מסך: גוגל מפות)

זמן קצר לאחר מכן פרסם שר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ הודעה בה בירך על כינון היחסים בין המדינות. גנץ הוסיף כי "זוהי עוד עדות להתפתחויות החיוביות במערך יחסי החוץ של ישראל שמוביל משרד החוץ בראשותו של גבי אשכנזי בחודשים האחרונים". בהמשך פרסם גם ראש הממשלה בנימין נתניהו הודעה בה בירך על כינון היחסים והוסיף כי "אנו נמצאים במגעים עם מדינות נוספות שרוצות להצטרף ולכונן עמנו יחסים".

בבהוטאן מתגוררים פחות משמונה מאות אלף תושבים, ועיקר החשיבות של ההכרזה היא בפן התיירותי. ממלכת בהוטאן, שגובלת בהודו ובסין, שוכנת בלב הרי ההימלאיה. לבהוטאן יחסים דיפלוטיים מלאים עם 53 מדינות בלבד והיא זו שהעניקה לעולם את "מדד האושר". בשנים האחרונות נוהלו מגעים חשאיים בין המדינות בהובלת משרד החוץ, במטרה להקים יחסים רשמיים. התקיימו ביקורים הדדיים של משלחות מישראל בטימפו, בירת בהוטאן וכן מבהוטאן בארץ.