מלך מרוקו, נתניהו וטרמאפ
צילומים: אי-פי

אחרי יומיים: הקבוצות האיסלאמיסטיות במרוקו מגנות את ההסכם

הזרוע הדתית של מפלגת השלטון במרוקו הגדירה את כינון היחסים עם ישראל מהלך "מצער"
רויטרס
13 בדצמבר 2020
04:26

הקבוצות האיסלאמיסטיות המרכזיות במרוקו הביעו הלילה (ראשון) מורת רוח מהנורמליזציה שהושגה בין ישראל למדינתם. הזרוע הדתית של מפלגת הצדק והפיתוח - מפלגת השלטון - ותנועת האיחוד והרפורמה המוסלמית הוקיעו את כינון היחסים עם ישראל והגדירו את המהלך "מצער".

אתמול התייחס לראשונה ראש ממשלת מרוקו, סעד א-דין אלעות'מאני, שהוא גם העומד בראש מפלגת הצדק והפיתוח, לכינון היחסים עם ישראל ואמר כי המהלך לא ישנה את עמדתה האיתנה של מרוקו התומכת בסוגייה הפלסטינית. הוא ציין את ההודעה של מלך מרוקו בנושא אחרי שיחתו עם אבו מאזן שהבהירה זאת. עוד הוא אמר כי מפלגתו מתנגדת לעסקת המאה ול"הפרות שמבצעת ישראל נגד העם הפלסטיני".

גורם המקורב למפלגת הצדק והפיתוח אמר כי מחלוקת בקרב בכירי המפלגה גרמו לכך שהיא הגיבה על כינון היחסים עם ישראל רק יומיים אחרי שהנשיא טראמפ הכריז עליו. עם זאת, במפלגה האיסאלמית הביעו שביעות רצון מההחלטה האמריקנית להכיר בריבונות של מרוקו על סהרה המערבית.

גורמים במרוקו מסרו לכאן חדשות כי מדינתם מצפה גם מישראל שתסייע לה בקידום ההכרה בריבונותה על סהרה המערבית באיחוד האירופי, באו"ם ובגופים בין-לאומיים. עוד אמרו הגורמים כי הצפייה היא שישראל לא תתמוך בהחלטות המגנות את מרוקו בכל הנוגע לפעילותה בסהרה המערבית.

שר החוץ של מרוקו, נאסר בוריטה, אמר אתמול בריאיון בלעדי לכאן חדשות כי ההסכם יקדם את פתרון שתי המדינות. בריאיון הסביר השר כי היחסים עם ישראל יכללו טיסות ישירות, קשרים דיפלומטיים ושיתוף פעולה בנושאים רבים. לדברי בוריטה, ההסכם לא יהיה על חשבון הסוגייה הפלסטינית, אך הוא הדגיש את הקשר המיוחד וההיסטורי של בית המלוכה לקהילה היהודית. השר הסיר את דאגתם של רבים וציין כי כל מוקדי הכוח החשובים בממלכה הביעו תמיכה בידידות החדשה.

אמש, אחרי ההכרה האמריקנית בריבונות מרוקו על סהרה המערבית, רשמה מרוקו הישג נוסף: שגריר ארצות הברית ברבאט, דיוויד פישר, הציג מעתה את המפה הרשמית החדשה של מחלקת המדינה האמריקנית ובה צבועה סהרה המערבית כחלק ממרוקו.

ממשל טראמפ הודיע אתמול לקונגרס האמריקני על קידום עסקת נשק עם מרוקו בשווי מיליארד דולר, שתכלול בין השאר מל"טים מדגם "סי-גרדיאן", טילי "הלפייר" ותחמושת מדויקת נוספת. כך מסרו גורמים המעורים בפרטים.

עם פרסום ההודעה על נרמול היחסים בין ישראל למרוקו, שלושה מקורות אמריקניים מסרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי ארצות הברית עורכת משא ומתן למכירה של לפחות ארבעה מל"טים מתקדמים למרוקו.