נזירים בבהוטן
צילום: אי-פי

היחסים עם בהוטן: "התמדה מקצועית של משרד החוץ"

שגריר ישראל בהודו לכאן רשת ב מעניק את הקרדיט למיסוד הקשר עם הממלכה לעבודת שר החוץ ומאמץ של עובדי המשרד במשך שנים רבות: "ההחלטה על כינון היחסים הייתה בשיחה בין שני שרי החוץ
הבוקר הזה
13 בדצמבר 2020
09:12

היחסים עם בהוטן: שגריר ישראל בהודו, ד"ר רון מלכא, אומר הבוקר (ראשון) כי הקרדיט לכינון היחסים עם הממלכה שבהרי ההימלאיה הוא של משרד החוץ. בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב אמר מלכא כי "משרד החוץ הוא שהוביל את המהלך במשך שנים רבות "תוך התמדה מקצועית של הרבה מאוד שגרירים ומטה משרד החוץ". "זה קשר חם וישיר", אמר מלכא. "ההחלטה על כינון היחסים הייתה בשיחה בין שני שרי החוץ. אני אישית בקשר קרוב עם המלך בשנים האחרונות. הוא מעולם לא אירח שגריר אלא רק ראשי מדינות".

"ממלכת בהוטן הקסומה ניסתה לשמור במשך שנים על מרחק מהקהילה הבין-לאומית ושמרה בקנאות על התרבות שלה והסביבה הטבעית שלה", סיפר השגריר בהודו. "היא רצתה לשמור על ריחוק ובמשך שנים משדר החוץ עשה עבודה יסודית של לשמור על קשר רציף עם הממשלה ועם המלך והממשלה. משרד החוץ הדריך את החקלאים שלהם לאורך השנים. בשנים אחרונות הם רצו סיוע גם של מים וגם של תהליך של שירות לחאומי - הם ראו את ישראל כמודל. הם מאוד מעריכים את ההצמלחה של ישראל. גם הם רואים עצמם כמדינה קטנה עם אתגרי פיתוח".

מלכא הסביר כי מעתה יהיה קל יותר לישראלים לבקר בממלכה המסוגרת. "זה אחד המקומות הנחשקים לתיירות בעולם. מעבר לטבע המקסים שהשתמר גם התרבות - זו מן תחושה של מסע בזמן. זה כמו מקום ששימר עצמו. ישראלים יוכלו לטייל שם. בחופשיות זה קצת מוגזם כי מספר המבקרים מכל העולם מוגבל שם, אבל בטוח שלישראלים תהיה אפשרות הרבה יותר קלה ונוחה לטייל שם".