.

טבל מטוש בכוס קולה: הפוליטיקאי האוסטרי שרצה ללעוג לבדיקות הקורונה

חבר "מפלגת החירות" הימנית-לאומנית במדינה, מיכאל שנדליץ, העביר ביקורת על הבדיקות המהירות והציג בדיקה חיובית לקורונה - אחרי שטבל מטוש במשקה המוגז • מומחים הסבירו: המשקה פגע בבדיקה
דב גיל-הר ויואב זהבי
13 בדצמבר 2020
22:59

ביקורת בפרלמנט האוסטרי על הבדיקות המהירות התבררה כשגויה: קטע וידאו שצולם בפרלמנט האוסטרי בווינה מתפשט בימים האחרונים ברחבי הרשת. בסרטון נראה חבר "מפלגת החירות" הימנית-לאומנית, מיכאל שנדליץ, טובל מטוש בכוס קולה ולאחר כמה רגעים הבדיקה יוצאת חיובית.

את הניסוי ערך חבר הפרלמנט במטרה להעביר ביקורת על מבצע הבדיקות שנערך באוסטריה ושאותו כינה "חסר ערך ומטעה". הסרטון זכה לתשומת לב רבה ברשת, כולל מפוליטיקאים ידועים בהם אליס ויידל, לשעבר יו"ר מפלגת הימין הקיצוני "אלטרנטיבה לגרמניה", ששיתפה את הקטע בעמוד הפייסבוק שלה בטענה כי הפוליטקאי האוסטרי "מוכיח" את אמינות הבדיקות.

מומחים רפואיים שללו את הטענות ואמרו כי בדיקות מהירות, כמו זו שהוצגה בסרטון, מגיבות לחלבונים אופייניים לנגיף. החלבונים של נגיף הקורונה נמשכים לחלבונים שמצויים על המטוש אך במקרה הזה התרחש משהו אחר. מאחר שרמת החומציות (PH) בקולה נמוכה, המשקה הרס את החלבונים שהוצמדו למטוש.

אדם מן השורה שיביט בבדיקה, יתרשם כי יצאה חיובית. אחד המומחים שהתראיין לכתבה אמר שאין לכך כל השפעה על הליך הבדיקה בבני אדם "כל עוד הפציינט לא שטף את האף שלו בקולה".