הכתובת בנס ציונה, הבוקר
צילום: הדגלים השחורים

כתובת "סמאלן בוגד" בבית מפגין נגד נתניהו: "מרגיש מאויים"

כתובת הנאצה נמצאה בשכונה בנס ציונה, המשטרה פתחה בבדיקת המקרה • הנשיא ריבלין לראש העיר: פעל להסרת השלטים, המונח 'בוגדים' הופך את הבטן • גנץ: "'סימון' בתים של מוחים הוא אירוע חמור מאוד וחציית קו אדום"
הדס גרינברג ואוריה אלקיים
14 בדצמבר 2020
12:05
עודכן ב 12:33

כתובת נאצה שבה נכתב "כאן גר סמאלן בוגד" נמצאה הבוקר (שני) ליד בית מפגינים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו בנס ציונה. נשיא המדינה גינה את המקרה: "מוטרד מאוד מהתמונות, המונח בוגדים הוא נורא ואיום". המשטרה פתחה בבדיקת המקרה. תושב העיר שעל ביתו רוססה הכתובת לכאן חדשות: "אנחנו לא מפחדים אבל מרגישים מאויימים, אנחנו זוג פנסיונרים".

בשיחה עם ראש עיריית נס ציונה שמואל בוקסר הוסיף ריבלין כי "אני מבקש ממך שתפעל להסרת השלטים שנתלו על בתיהם הפרטיים של תושביך. המונח 'בוגדים' הופך את הבטן כשהוא נאמר מימין ומשמאל ולצערי בימים אלה הוא נאמר מכל עבר. לתלות על בתיהם של אנשים שלטים המסמנים את הגרים בהם כבוגדים, זהו צעד נורא ואיום ואסור לנו לשתוק מולו. אנא, הדלק אור מול החושך הזה״.

גם שר הביטחון בני גנץ גינה בחריפות את המקרה. "'סימון' בתים של מוחים הוא אירוע חמור מאוד וחציית קו אדום", כתב בחשבון הטוויטר שלו. "המשטרה חייבת למצוא את המאיימים ולמצות איתם את הדין. רק אתמול יצאתי אל קבוצת מפגינים, והבטחתי להם שאני מתכוון להמשיך לעמוד לצד זכות ההפגנה והמפגינים גם כשזה לא נוח לי, וכך יהיה".

בארגון הדגלים השחורים אמרו בעקבות המקרה כי בחודשים האחרונים התרחשו מאות מקרי תקיפה מצד אנשי נתניהו נגד מפגינים. "ריכוז גבוה של אותן תקיפות היו במקומות בהן מתקיים קמפיין ׳שמאלנים בוגדים׳", אמרו בארגון. "הדם של המפגינים שנשפך ברחובות מרוח על ידיהם של אלה בפרקליטות שמכשירים את הקמפיין לא פחות מידיו של נתניהו״.

צבי, תושב העיר שעל קיר ביתו רוססה הכתובת, אמר לכאן חדשות: "זה לא נעים, אנחנו בהחלט מרגישים מאויימים, לא פוחדים אבל מרגישים מאויימים. אנחנו מפגינים בנס ציונה הרבה זמן ובחצי שנה האחרונה אנחנו רואים מול הפנים שלנו קבוצה של ליכודניקים שמניפים שלטים 'שמאלנים בוגדים', אנחנו פנינו למשטרה שיורידו את זה".

"עכשיו הם עלו מדרגה, סימנו את הבית באופן ספציפי", המשיך צבי. "׳כאן גר סמאלן בוגד׳ זו הכתובת שכתבו וזה אומר אנחנו מסמנים את הבית של הסמולן הבוגד וכל אחד יכול להסיק מה צריך לעשות עם סמולן בוגד או עם בוגד בכלל. זו עליית מדרגה וצריך לשים לזה סוף".

"זו פעם ראשונה שאני חווה דבר כזה", המשיך צבי. "שמו בעבר מדבקות ברחבי העיר, כולל על הבית שלי, אבל פה זה ספציפי, ׳כאן גר׳. כל זה בגלל שיודעים שאני מזוהה עם ההפגנות ותליתי שלט ׳לך׳ מחוץ לבית. אנחנו זוג פנסיונרים בני 70 פלוס".

על הגינוי שהוציא נשיא המדינה ראובן ריבלין, הוסיף צבי: ״קראתי שהנשיא התקשר לראש העיר והביע צער וזעזוע על המעשים. אז מצד אחד יפה שהוא מגיב על כך, מצד שני ראש העיר לא עשה הרבה כדי להרגיע וכדי לסלק את השלטים. הנשיא בדבריו כפי שצוטטו מגנה קריאות כאלה מימין ומשמאל, אבל מעניין שאצלנו בנס ציונה הקריאות של בוגדים מופיעות רק מכיוון אחד, מאוד מאוד ימני של אנשים שמפגינים עם שלט הליכוד".

בוקסר גינה בתוקף את המקרה ואמר כי הוא "פועל בשיתוף רשויות החוק על מנת לאתר את המשחיתים ולמצות מולם את הדין". הוא הוסיף כי "מחלקת שיפור פני העיר פעלה על מנת להסיר את הכתובות המסיתות. נמשיך לקדם בנס ציונה שיח של אחדות, סובלנות וערבות הדדית".