הדו משפחתי של באב"ד
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

באב"ד ויחידות הדיור: עבירות הבנייה לכאורה של מנכ"ל האוצר לשעבר

האם מנכ"ל משרד האוצר לשעבר ביצע לכאורה עבירות בנייה בביתו בתקופה שבה היה בתפקיד? תחקיר של כתבת הכלכלה דנה ירקצי מציג כיצד הוקמו כניסות נפרדות ליחידות דיור בביתו ללא היתר, ופוצלו היחידות למטרת השכרה
דנה ירקצי
14 בדצמבר 2020
19:54

שי באב"ד, עד לאחרונה מנכ"ל משרד האוצר, היה ממונה בין היתר על מנהל התכנון והבנייה ויחידת האכיפה במשרד. רק בשבוע שעבר נחשפו שאיפותיו הפוליטיות בפוסט בפייסבוק עם פרסום "הפרחת הבלון" של הקמת מפלגת המקצוענים. באופן מפתיע מי שהיה אמון על חוקי התכנון והבנייה בישראל כך מתברר לא הקפיד עליהם בביתו.

באב"ד מתגורר בדו-משפחתי בהוד השרון. לפני שנה פרסם מודעה להשכרה של יחידה יוקרתית בקומת המרתף שבביתו, בצירוף מספרי הטלפון שלו ושל אשתו.

בית משפחת באב"ד 

בשנת 2018 באב"ד ואשתו הגישו בקשה לפיצול הדו-משפחתי בו הוא מתגורר לשתי יחידות נוספות עם כניסות נפרדות במרתף, אלא שמאז לא המשיך בהליך ולא הונפקו לו היטלי השבחה לתשלום. ביוני האחרון שלחה לו עיריית הוד השרון הודעה כי הבקשה נסגרה מחוסר טיפול. מאז אותה הודעה לא יצר באב"ד קשר עם העירייה בנושא. "הריני להודיעך כי בכוונת הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה לסגור את תיק בקשה להיתר  מס' 2018120 ע"ש באבד שי. סיבת הסגירה - חוסר טיפול בבקשה/ אי תשלום אגרת פקדון".

הערב אנחנו מפרסמים שאף על פי שלא קיבל היתר ולא שילם את היטלי ההשבחה, הבית פוצל לשתי יחידות דיור, באמצעות בנייה בסטייה מהיתר הבנייה של כניסות נפרדות.

הקרקע שעליה גרה משפחת באב"ד הייתה רשומה בעבר בטאבו על שם חמותו, והזוג באב"ד הגיש בשנת 2016 את הבקשות לבניית הבית הדו משפחתי. אלא שבשנת 2017 העבירה חמותו ללא תמורה רבע מהקרקע על שם באב"ד ורבע על שם אשתו שני.

על רקע פרסום המודעה להשכרה של יחידה אחת מתוך השתיים, פנינו למשפחת באב"ד כדי להבין האם אכן היחידה הושכרה, ולמעשה בוצעה עבירה של פיצול היחידה לדירה על ידי השכרה לצד שלישי ללא היתר. בני המשפחה הסבירו כי המודעה אינה רלוונטית והיחידה הושכרה כבר בשנה שעברה וכעת הם בפני חידוש חוזה.

עו"ד מיכה גדרון, יו"ר ועדת הערר המחוזית תל אביב לשעבר, ויו"ר ועדת תכנון ובנייה בלשכת עורכי הדין, התייחס לסוגיית עבירות הבנייה בבתים פרטיים והסביר מה המשמעויות שלה: "ביצוע שינויים חיצוניים בבניין דורש קבלת היתר בנייה. ככל שבבניין הנדון בוצעה כניסה חיצונית למרתף בסטייה מהיתר הבנייה, מדובר בעבירה על חוקי התכנון והבנייה. ביחס להשכרת מרתפים בבתים פרטיים לצדדים שלישיים, מדובר בעבירה של פיצול הדירה לשתי דירות. זו עבירת בנייה שכיחה בבתים פרטיים, שפוגעת בסביבה בכך שקיימת העמסה בלתי מתוכננת על התשתיות הקיימות. יתרה מזו, בחלק מהמקרים פיצול דירות בבתים פרטיים ניתן לאישור, אלא שהדבר מחייב את הבעלים בתשלום היטל השבחה שיכול להגיע לעשרות אלפי שקלים. כך הציבור נפגע מעבירת הבנייה בכך, שכספים רבים שהיו אמורים לשמש לשיפור התשתיות בעיר אינם מגיעים לקופה הציבורית".

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר שי באב"ד | צילום: מרים אליסטר, פלאש 90

באב"ד עזב את תפקידו באוצר לפני פחות מחצי שנה, אלא שנראה כי פעולות הבנייה הלא חוקיות שבוצעו לכאורה בביתו נעשו בתקופה שבה היה מנכ"ל המשרד, ובזמן שמנהל התכנון היה כפוף למשרדו. הוא נמנע מלהוציא רישיון בנייה כדין להסדרת הפעולות, דבר שהיה מחייב אותו בתשלום של היטלי השבחה.

תגובת עיריית הוד השרון: "לא הונפק היתר נשוא פנייה, זו בשל אי השלמת תהליך, ולא ידוע לגבי יחידות נפרדות במקרקעין. כיוון שלא הסתיים ההליך, לא יצאה שומת היטל השבחה".

תגובת שי באב"ד: "בשנת 2017 עברה בכנסת חקיקה המאפשרת פיצול יחידות דיור, בניגוד לנהוג בעבר. בנובמבר 2018 הגיש לעירייה האדריכל אייל אפל, בקשה לקבלת היתר לפיצול המדובר. בנוסף לבקשה ובמטרה לקדמה במהירות האפשרית, נפגש מר אפל עם מהנדס העיר שמסר לו כי מאחר שעיריית הוד השרון טרם הסדירה את נושא הפיצול, האדריכל מתבקש להגיש את הבקשה. רק באמצע שנת 2019 העירייה הסדירה את העניין בהתאם לחוק ואפשרה מתן היתרים. יש לציין כי בעקבות מגפת הקורונה והליך ביורוקרטי מסורבל התעכב הנושא, וכמובן שההיתר יוסדר ויושלם כדין בחודשים הקרובים".