ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בית המשפט העליון: מלכה לייפר בת הסגרה

לייפר מבוקשת באוסטרליה בגין עשרות עבירות מין בשלוש מתלמידותיה • שר המשפטים: אחתום על צו הסגרה ללא דיחוי • אחת הנפגעות: חיכינו כל כך הרבה שנים לשמוע את המילים האלה
אמוץ שפירא
15 בדצמבר 2020
11:06

בית המשפט העליון קבע הבוקר (שלישי) כי מלכה לייפר, המבוקשת באוסטרליה בגין עשרות מקרי התעללות בשלוש מתלמידותיה, היא בת הסגרה. שר המשפטים אבי ניסנקורן הגיב להחלטה: "לאחר שנים ארוכות ומייסרות, הגיעה העת לעשות צדק עם קורבנותיה של לייפר. בכוונתי לחתום על צו ההסגרה ללא דיחוי". לייפר תהיה רשאית לערער על החלטתו של ניסנקורן לחתום על הצו.

ניקול מאייר, אחת האחיות שנפגעו מלייפר, הגיבה להחלטה: "חיכינו כל כך הרבה שנים לשמוע את המילים האלה, אנחנו רק מחכות לקבל את יומנו בבית המשפט, הצדק נחוץ כל כך לכל נפגעי עבירות מין".

השופטת ענת ברון כתבה בהחלטתה כי "עם פסק הדין נסתם הגולל על הטענות כולן והכרזתה של המערערת כבת הסגרה מקבלת תוקף סופי. כידוע יש לכבד הסכמי הסגרה שכרתה מדינת ישראל שתכליתם שיתוף פעולה בין לאומי למיגור פשיעה, וידע כל מי שמבקש למלט עצמו מן הדין כי לא ימצא בישראל עיר מקלט".

השופט יצחק עמית, שכתב את עיקר פסק הדין, הזכיר כי ככל שלייפר תורשע בדין וייגזר עליה עונש מאסר, היא תוכל לבקש לרצות את העונש בישראל ואפשר להניח כי גם אורחות חייה ומצבה הרפואי נפשי באותו שלב יילקחו בחשבון.

עורך הדין ניק קאופמן המייצג את לייפר אומר כי מצבה הרפואי-נפשי והקשיים הכרוכים בכליאתה במדינה זרה הצדיקו את המאבק הארוך לשמור על זכויותיה. הוא הביע תקווה שהיא תוכל לשאת את עונשה בישראל אם תורשע באוסטרליה וייגזר עליה מאסר בפועל.

כבר בחודש ספטמבר קבע בית המשפט המחוזי בירושלים כי לייפר תוסגר לאוסטרליה. לייפר, לשעבר מנהלת בית ספר במלבורן שבאוסטרליה, מבוקשת במדינה בגין 74 אישומים של עבירות מין בשלוש מתלמידותיה. 

השר לשעבר יעקב ליצמן חשוד כי פעל להטות את חוות הדעת הרפואית נגד לייפר במטרה למנוע את הסגרתה. בחודש מאי קבע צוות מומחים שמינה בית המשפט כי לייפר מתחזה לחולת נפש, ובתחילת ספטמבר דחה בית המשפט העליון את הערעור שהגישה וקבע שאין במצבה הנפשי כדי למנוע את המשך הליכי הסגרתה לאוסטרליה.